Фернандо Вилависенсио

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави нудат пет милиони долари за информации кои би довеле до апсење на одговорните за атентатот на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилависенсио, објави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Loading… „САД ќе продолжат да го поддржуваат народот на Еквадор и да работат на изведување пред лицето на правдата коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еквадор ќе притвори шест Колумбијци најмалку еден месец додека земјата ја истражува нивната вмешаност во убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио, кој својот живот го посвети на борбата против корупцијата и криминалот, соопштија од Канцеларијата на главниот државен обвинител. Loading… Вчера беше одржан и погребот на Вилависенсио, за потесното семејство,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Еквадор, Гиљермо Ласо денеска прогласи вонредна состојба во земјата по убиството на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио. Loading… Вонредната состојба ќе трае 60 дена, а вооружените сили ќе бидат мобилизирани низ целата земја, објави весникот „Ел Универзо“. Ласо потпиша и декрет за прогласување на тридневна национална жалост. Изборите закажаниПрочитај повеќе