Фердинанд Маркос

Сподели со своите пријатели

Американскиот потпретседател Камала Харис денеска е на Филипините, каде што објави силна посветеност на САД да ги зајакнат односите меѓу двата сојузници наспроти ривалската Кина. Loading… Харис е највисокиот американски функционер што ја посети Манила откако Фердинанд Маркос ја презеде власта во јуни, што сигнализира зближување меѓу долгогодишните сојузници поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тропската бура Налга ги погоди Филипините, а 130 лица загинаа во поплавите и повеќекратните лизгања на земјиштето, додека повеќе од 100 се повредени, а 33 се водат како исчезнати. Loading… Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос со хеликоптер ја обиколи јужната покраина на Филипините најпогодена од катастрофата и доби увид во штетите,Прочитај повеќе