Камала Харис во посета на Филипините

Сподели со своите пријатели

Американскиот потпретседател Камала Харис денеска е на Филипините, каде што објави силна посветеност на САД да ги зајакнат односите меѓу двата сојузници наспроти ривалската Кина.

Loading...

Харис е највисокиот американски функционер што ја посети Манила откако Фердинанд Маркос ја презеде власта во јуни, што сигнализира зближување меѓу долгогодишните сојузници по години на замрзнати односи под про-пекинг Родриго Дутерте.

Потпретседателката на САД ќе се сретне со нејзината филипинска колешка Сара Дутерте, ќерка на поранешниот шеф на државата.

„Ние сме со вас за да ги браниме правилата и меѓународните норми во Јужното Кинеско Море. Нападот врз вооружените сили, цивилните бродови или филипинските авиони во Јужното Кинеско Море би значело ангажирање во меѓусебна одбрана што е наша непоколеблива посветеност на Филипините“, рече Харис на почетокот на разговорот во претседателската палата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

Претседателот Маркос одговори дека „не може да ја замисли иднината на Филипините без САД“.

САД имаат долги и сложени односи со Филипините и семејството Маркос.

Неговиот татко и диктатор владееле со помош на Вашингтон со таа поранешна американска колонија две децении, а Филипините биле важен сојузник на САД против комунистичкиот блок за време на Студената војна.

Вашингтон сега се обидува да го зајакне безбедносната алијанса со Манила под претседателството на Маркос.

Loading...

Ова го вклучува одбранбениот пакт од 2014 година познат како EDCA, кој ѝ дозволува на американската војска да складира оружје и опрема во пет филипински бази и да ги ротира американските трупи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата ги запира луѓето во Шангај и им ги брише фотографиите од протестите (ВИДЕО)

„САД издвоија повеќе од 82 милиони долари за реконструкција на постојните бази, а ќе има повеќе“, рече Харис.

Харис ќе се сретне и со филипинската крајбрежна стража и во вторник ќе го посети островот Палаван, кој се наоѓа на самиот раб на спорните води во Јужното Кинеско Море.

Кина тврди дека има суверенитет на речиси целата област, додека Филипините, Виетнам, Малезија и Брунеи исто така сметаат дека дел од областа им припаѓа.