Ф-35

Сподели со своите пријатели

Холандскиот Апелационен суд и забрани на земјата да извезува делови за борбени авиони F-35 Lightning II во Израел. Loading… Судот ја оправда својата одлука со загриженост за кршењето на меѓународните права во израелската воена операција во Газа. На еден од клучните добавувачи на делови за авионот Lockheed Martin F-35 LightningПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските воени претставници пронајдоа остатоци од воен авион Ф-35. Авионот исчезна во неделата попладне откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина и падна со падобран на безбедно. Loading… Властите соопштија дека ги откриле остатоците од авионот вреден 100 милиони долари во руралниот округ Вилијамсбург, два часа североисточно од базата Чарлстон.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски борбен авион Ф-35 исчезна во Јужна Каролина по катапултирањето на пилотот, а воените претставници бараат од јавноста да ѝ помогне да го пронајдат „невидливиот“ авион. Loading… Потрагата е фокусирана на областите околу езерото Мултри и езерото Мерион северно до Северен Чарлстон каде се наоѓа воената база. Пилотот за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Локхид Мартин, производителот на авионите F 35, во најдобар случај ќе испорача само половина од планираните 150 авиони од овој тип оваа година. Loading… Споменатата компанија поради тоа ќе загуби стотици милиони долари, но едноставно не успеа да ги реши производствените проблеми кои се појавија при имплементацијата на новата технологија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел го одобри купувањето на третата ескадрила борбени авиони Ф-35 од американскиот производител Локхид Мартин како дел од договорот вреден три милијарди долари, објави во неделата израелското Министерство за одбрана. Loading… Договорено вклучување на израелска компанија во производството на компоненти Дополнителните 25 авиони ќе го зголемат бројот на авиони Ф-35Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германското Министерство за одбрана предупреди на одредени ризици во врска со купувањето на американски борбени авиони Ф-35, произведени од Локхид Мартин. Loading… Министерството смета дека постојат огромни ризици околу планираната набавка на „невидливи“ бомбардери, пренесува Танјуг, повикувајќи се на германските медиуми. Ова доаѓа од доверливите документи доставени до комисијата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија има повеќе најсовремени авиони Ф-35 отколку пилоти поради проблеми со обуката за летање, откри британскиот министер за одбрана Бен Валас. Loading… Министерството за одбрана има нешто повеќе од 20 воени авиони од следната генерација во вредност од 100 милиони фунти, но не може ни да управува со нив,Прочитај повеќе