Ентони Блинкен

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека ослободувањето на петмина Американци од затворот во Иран е позитивен чекор и почеток на процес кој тој очекува дека ќе доведе до нивно враќање во САД. Loading… Блинкен им рече на новинарите дека Стејт департментот разговарал со пет Американци во четвртокот и декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави ќе ја сметаат воената хунта која ја презеде власта во Нигер одговорна за безбедноста на претседателот Мохамед Базум, неговото семејство и притворените членови на владата, објави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Loading… „САД се придружуваат на Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS) во повикот за обновување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал со соборениот претседател на Нигер Мохамед Базума, повторувајќи го неговиот повик до пучистите веднаш да го ослободат. Loading… „Разговарав со претседателот Базума од Нигер за да ги пренесам нашите континуирани напори за изнаоѓање мирно решение за актуелната уставна криза. САД повторно повикуваат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД привремено суспендираат одредени програми за странска помош што ги користи владата на Нигер, но ќе продолжат да обезбедуваат хуманитарна и прехранбена помош, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Loading… Блинкен во петокот рече дека американската помош за владата на Нигер зависи од демократското владеење и почитувањето на Уставот. „ОстанувамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го условува продолжувањето на помошта за Нигер со „зачувување на демократијата“ во таа африканска земја, објави Стејт департментот. Loading… „Силно економско и безбедносно партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и Нигер зависи од зачувувањето на демократијата и почитувањето на владеењето на правото и човековите права“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека верува оти Киев ќе добие американски авиони Ф-16. Loading… – Најважниот фокус е да се осигураме дека, кога ќе ги добијат авионите, пилотите да се добро обучени, дека можат сами да ги одржуваат авионите и да ги користат мудро – рече Блинкен. КоалицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен следната недела ќе престојува во официјални посети на Тонга, Нов Зеланд и Австралија, соопшти Стејт департментот. Loading… Посебен акцент беше ставен на заминувањето на Блинкен во Нукуалофа, главниот град на Тонга, каде Блинкен ќе ја посети новоотворената американска амбасада. Блинкен ќе ја посетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен ја оцени како „неприфатлива“ одлуката на Русија да не ја продолжи важноста на договорот за извоз на украински житарки. Loading… Американскиот државен секретар оцени дека оваа одлука ќе доведе до зголемување на цените на храната. Изборот на Москва да ја користи „храната како оружје…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба доцна во неделата изјавија дека телефонски разговарале за овонеделниот самит на НАТО и контраофанзиви на кампањата на Киев за враќање на земјата окупирана од Русија, пренесува Ројтерс. Loading… – Имав важна дискусија со украинскиот министер за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен му рекол на израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен дека Белата куќа е крајно загрижена поради насилството на еврејските доселеници на окупираниот Западен Брег. Loading… Синоќа, во телефонски разговор со Коен, Блинкен исто така рекол дека Вашингтон ги цени осудите на одмаздничките напади наПрочитај повеќе