Џорџ Орвел

Сподели со своите пријатели

Романот „1984“ на Џорџ Орвел, футуристичко дело за тоталитарните владетели кои им „перат мозоци“ на граѓаните за да ја обезбедат нивната поддршка за бесмислени војни, е на врвот на најпродаваните книги во Русија, објави Ројтерс, повикувајќи се на податоци од руските книжарници, цитирани од московскиот ТАСС. Loading… Најпопуларното футуристичко делоПрочитај повеќе