Џорџ Флојд

Сподели со своите пријатели

Дерек Шовин, поранешен американски полицаец кој беше осуден во 2020 година за убиство на Џорџ Флојд, беше нападнат во петокот во федерален затвор во Аризона, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Шовин е во „стабилна состојба“ по нападот во Федералната институција во Тусон, изјави извор на Си-Ен-Ен. Запрашани за коментар за веста декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градските власти на Филаделфија соопштија дека ќе платат отштета од 9,25 милиони долари за да ја решат колективната тужба покрената од демонстрантите за расна правда, кои ја обвинија градската полиција дека ги злоупотребила на собирот во 2020 година по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Loading… Градот Филаделфија соопшти дека исплататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градските власти на Њујорк се согласија да платат милионска отштета на демонстрантите кои ја тужеа полицијата за прекумерно справување со протестите против расизмот во јуни 2020 година, по убиството на Џорџ Флојд. Loading… Според спогодбата, секој од 300-те демонстранти уапсени во Мот Хевен, населба во Бронкс, ќе добие 21.500 долариПрочитај повеќе