Џенин

Сподели со своите пријатели

Израелската армија разнесе две куќи и уништи патишта и водоводни цевки во Џенин, на окупираниот Западен Брег, соопштија денеска локални извори. Loading… Нападот врз Џенин и бегалскиот камп во градот трае повеќе од 12 часа, јави Алџезира. Куќите се наоѓаат во населбата Ад-Дамј. Десетици оклопни воени возила и најмалку четириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот претседател на Лекари без граници (MSF), Христос Кристоу, изјави дека двајца Палестинци загинале откако израелски воени возила го блокирале влезот во болницата во Џенин, не дозволувајќи им пристап на пациентите. Loading… „Два часа не можевме да им пружиме помош на луѓето и тие не можеа да стигнат до насПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конфликтот меѓу Израел и Палестина се случува во Појасот Газа, но загинати Палестинци има и во друг дел од оваа земја – каде Хамас не е на власт. Loading… Додека со Појасот Газа управува палестинската група Хамас, на власт на Западниот Брег е Фатах, предводен од палестинскиот претседател Махмуд Абас.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш остро го осуди насилството на Израел и неговата прекумерна употреба на сила во градот Џенин на окупираниот Западен Брег. Loading… „Израелските воздушни напади и копнените операции во бегалскиот камп беа најлошото насилство на Западниот Брег во многу години, со значително влијание врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинците од Појасот Газа утринава истрелаа ракети кон Израел по повлекувањето на израелските сили од градот Џенин и прекинот на една од најголемите воени операции на окупираниот Западен Брег, во која загинаа вкупно 13 лица. Loading… Израелските воени авиони возвратија и погодија подземен објект за производство на оружје, соопшти израелскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел е блиску до завршување на операцијата во Џенин, изјави во вторникот советникот за национална безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху, по најжестоките борби на жариштето на Западниот Брег во повеќе од две децении, во кои загинаа 10 Палестинци, а илјадници беа принудени да избегаат. Loading… Како резултат на рацијата започнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници Палестинци синоќа го напуштија бегалскиот камп Џенин на окупираниот Западен Брег за да избегнат конфликт додека израелските сили продолжуваат со големата воена операција. Loading… Палестинската служба за итни случаи на Црвената полумесечина соопшти дека околу 3.000 луѓе биле евакуирани од густо населен дел од кампот. Заменик-гувернерот на Џенин, КамалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа во размена на оган меѓу израелските сили и Палестинците, откако Израелците упаднаа во градот Џенин на Западниот Брег во текот на ноќта и извршија напад за кој жителите велат дека вклучува и воздушен напад. Loading… Заедно со звуците од пукотници и експлозии што се слушаат низПрочитај повеќе