Даниел Стојчевски

Сподели со своите пријатели

По повод 25 мај, роденден на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито и поранешен Ден на младоста, членови на здружението „За наше Куманово“ положија свежо цвеќе пред бистата на Тито во Куманово. Loading…     Претседателот Даниел Стојчевски и портпаролот на Здружението „За Наше Куманово” – Стефан Петковски положија цвеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По трет пат денеска се одржува Генералка викенд во Куманово, информира градоначалникот Максим Димитриевски. Loading…     Акцијата е организирана од Man and Mountain во соработка со Општина Куманово и општинските училишта. – Оваа година се чистaт локациите околу СОУ Гимназија „Гоце Делчев“ и СОУ „Перо Наков“, а продолжуваме иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чади депонијата „Краста“ кај кумановското село Пчиња. Екипите на „Чистота и Зеленило“ со поддршка на механизација и денеска ќе ја покриваат со земја, зафатениот дел од депонијата, соопштија надлежните од претпријатието. Loading… Вчера, на депонијата се забележуваше и пламен кој беше видлив од повисоките локации од Куманово. Зафатен е горниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Несовесни кумановци откорнале 25 садници од потегот покрај речното корито на Кумановка, кај зградите на „Октомвриска револуција“, соопштија денеска надлежните од јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“. Loading… Претходно екипите на претпријатието насадија чемпрес за подигање нов зелен појас покрај речното корито. – И покрај апелите, ваквите појави се чести. ПовторноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегација на Општина Куманово предводена од градоначалникот Максим Димитриевски денеска положи свежо цвеќе на гробот на великанот Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Loading…     Заедно со Димитриевски пред гробот на великанот Делчев цвеќе положија и претседателката на Советот на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска и директорот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во чест на христијанскиот празник Водици денеска се одржа традиционалната манифестацијата „Пивтијада“ во Куманово. Loading…     Настанот е во организација на Здружението на граѓани  „Еко – гард” од Куманово и ресторанот „Грација“, а со поддршка на Општина Куманово.     – Ова е 21 издание на традиционалното  празнично  дружењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сточарите од кумановското село Тромеѓа, денеска еден час го блокираа регионалниот пат Куманово-Свети Николе, барајќи испитување на свињите во одгледувалиштата пред нивно уништување. Loading… – Не смее да се уништи здравиот сточен фонд. Револтирани сме, бидејќи никој освен еден претставник од општина не дојде и не поразговара со нас. НиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работењето на градскиот базен во Куманово би можело да чини и до шест милиони денари месечно или милион евра годишно поради енормното покачување на цената на гас и електрична енергија. Loading… Ова денеска го истакна Даниел Стојчевски, директорот на ЈП „Чистота и зеленило“, кое стопанисува со објектот. Неговата реакција следувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ почна со акциски расчистувања на „дивите“ депонии во руралните средини, соопштија денеска надлежните. Loading… Според проценките на претпријатието во градот и околината има над десетина поголеми и 40-тина помали депонии. Изминатава недела исчистени се депонии во Горно Којнаре и Табановце. – Преку грант со задолжувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Затворениот градски базен во Куманово се очекува да биде отворен по велигденскит празници, откако во јануари стави привремено клуч на врата поради енормното поскапување на елекетричната енергија и гасот како два клучни енергенси што се користат во затоплување и одржување на овој објект. Loading… Ова денеска одговарајќи на советничките прашањаПрочитај повеќе