Буркина Фасо

Сподели со своите пријатели

15 лица загинаа во напад на црква за време на неделната миса во Буркина Фасо, јавува Анадолија. Loading… Католичката црква Дори соопшти дека местото за богослужба во селото Есакане во државата Сено во регионот Сахел било нападнато од неидентификувани вооружени лица за време на неделната молитва. Потврдено е дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Буркина Фасо и Мали распоредија воени авиони во Нигер, како знак на солидарност со земјата каде минатиот месец беше извршен воен удар и да помогнат во одбивањето на можна агресија, објави нигерскиот ТВ канал RTN. Loading… Како што се наведува, Буркина Фасо и Мали на тој начин ги спроведуваат своитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По државниот удар во Нигер, светот повторно ги насочи погледите кон Африка, каде во последно време се почесто се случуваат воени удари. Loading… Два беа во Буркина Фасо во 2022 година, како и неуспешни обиди за државен удар во Гвинеја-Бисао, Гамбија и островската држава Сао Томе и Принципе. Имаше шестПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во напад на воена база во источниот дел на Буркина Фасо, во последниот бран насилства во оваа западноафриканска земја загинаа 33 војници, а 12 се ранети. Loading… Војниците под опсада убија најмалку 40 „терористи“ во четвртокот пред да пристигнат засилувањата, се вели во соопштението на армијата. Нападот бил насочен конПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на Буркина Фасо денеска соопштија дека 15 лица се пронајдени мртви откако биле киднапирани од џихадисти на западот на земјата. Loading… „Телата беа пронајдени вчера во селото Лингекоро, во провинцијата Комо“, изјави гувернерот на областа, Жан-Шарл Сом, додавајќи дека вооружени лица во неделата киднапирале 24 лица од два автобуса.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 28 лица, вклучително и војници и цивили, се убиени во два одвоени напади на вооружени лица во неделата и понеделникот во Буркина Фасо, соопштија во понеделникот регионалниот гувернер и армијата во одвоени изјави, соопшти АФП. Loading… Армијата соопшти дека борбената единица во Фалангуту, на северот на земјата во близинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исламски милитанти киднапираа околу 50 жени во северната провинција Соум во Буркина Фасо на 12 и 13 јануари, соопшти локалната власт. Loading… Вооружени мажи ги киднапирале жените додека береле диви плодови во близина на селото Лики, околу 15 километри од градот Арибинда, и во друга област западно од градот. „ПотрагатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тела на 28 лица убиени со огнено оружје се пронајдени во северозападниот град Нуна во Буркина Фасо, потврди во понеделникот локалното обвинителство. Loading… Истрагата е покрената по пронаоѓањето на телата на крајот на декември минатата година, објави обвинителството, без да прецизира други детали, можните сторители, како и мотивите на нападот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во западноафриканската држава Буркина Фасо, војската изведе нов државен удар, осум месеци по последниот државен удар. Loading… Според извештаите на локалните медиуми, актуелниот претседател, потполковник Пол-Анри Сандаого Дамиба, бил разрешен од должноста во телевизискиот говор на новата влада на државната телевизија РТБ во петокот вечерта. На чело на Буркина ФасоПрочитај повеќе