Баден-Виртемберг

Баден-Виртемберг е југозападна германска покраина. Дел од западната граница на Германија со Франција.

Има повеќе од 11,07 милиони жители заклучно со 2019 година на вкупна површина од речиси 35.752 км2. Тоа е трета по големина германска покраина и по површина (зад Баварија и Долна Саксонија) и по население (зад Северна Рајна-Вестфалија и Баварија).

Како сојузна држава е делумно суверена парламентарна република.

Поделен е на триесет и пет области (Landkreise) и девет независни градови (Stadtkreise) и двата групирани во четирите административни окрузи (Regierungsbezirke) Фрајбург, Карлсруе, Штутгарт и Тибинген.

Најголемиот град е главниот град на државата Штутгарт, а потоа следат Манхајм и Карлсруе. Други поголеми градови во Баден-Виртемберг се Фрајбург и Брајсгау, Хајделберг, Хајлброн, Пфорцхајм, Ројтлинген, Тибинген и Улм.

Во продолжение сите вести од Баден-Виртемберг.

Сподели со своите пријатели

Премиерот на германската покраина Баден-Виртемберг, Винфрид Кречман, за да заштеди енергија, им препорачува на граѓаните да не се тушираат секој ден, туку да користат влажни пешкири. Loading… Во интервју за дневниот весник „Зидвест Пресе“, Кречман, кој во последните недели често апелираше до граѓаните да се воздржат од туширање и капење,Прочитај повеќе