Авганистан

Авганистан, официјално Исламски емират Авганистан, е земја без излез на море лоцирана на крстосницата на Централна и Јужна Азија.

Наведено како Срцето на Азија, граничи со Пакистан на исток и југ, со Иран на запад, Туркменистан на северозапад, Узбекистан на север, Таџикистан на североисток и Кина на североисток и исток.

Земјата е претежно планинска со рамнини на север и југозапад, кои се одделени со планинскиот венец Хинду Куш.

Според податоците од 2021 година, има 40,2 милиони жители, составено главно од етнички Паштуни, Таџики, Хазари и Узбеки.

Кабул е најголемиот и главен град во земјата.

Во продолжение сите вести од оваа земја.

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум пакистански војници загинаа во експлозија на бомба крај пат во неделата во северозападен Пакистан, соопшти војската. Loading… „Воено возило налета на импровизирана експлозивна направа во областа Лаки Марват во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со соседен Авганистан, а седум војници, вклучувајќи го и капетанот, загинаа“, се вели воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бомбаш самоубиец денеска нападна приватна банка во градот Кандахар на југот на Авганистан и уби најмалку три лица, а 12 од нив се ранети, јавува Асошиејтед прес (АП). Loading… „Сите жртви се луѓе кои случајно се нашле во филијалата на Њу Кабул банка со намера да ја подигнат својата месечнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Учебната година во Авганистан започна денеска без милион девојчиња погодени од забраната на талибанската влада да одат на училиште по шесто одделение. Loading… Ова го прави Авганистан единствената земја со ограничувања на образованието на жените, а Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) објави дека пред владеењето на Талибанците, околу петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистан денеска изврши два воздушни напади на авганистанска територија, а во таа прилика загинаа осум деца, соопштија талибанците. Loading… Портпаролот на талибанците „најостро“ ги осуди нападите на авганистанска територија, нарекувајќи ги кршење на суверенитетот на таа земја, пренесува Ројтерс. Пакистанската војска и министерството за надворешни работи допрва треба да одговоратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците денеска извршија двојна јавна егзекуција на стадион во југоисточен Авганистан, а илјадници луѓе го следеа убиството на двајцата осудени мажи, кои беа застрелани од семејствата на жртвите. Loading… Врховниот суд на Талибанците пресуди дека двајцата се одговорни за смртта со нож на две лица во одвоени напади, се велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД треба да ги вратат замрзнатите авганистански средства и да платат камата за нив, изјави Замир Кабулов, претставник на рускиот претседател Владимир Путин во Авганистан. Loading… „Американците треба целосно да ги вратат замрзнатите авганистански средства и да платат камата за тие блокирани средства. Ова е прашање на принцип. Без тоа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.700 лица се уапсени во десет азиски земји како дел од големата операција против шверцот на нелегално оружје, објави во петокот Интерпол. Loading… Во операцијата под кодно име „Тригер вод два“ ​​беа запленети повеќе од 700 парчиња оружје, неколку стотици делови и повеќе од 45.000 парчиња муниција. „ЦелтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мјанмар стана најголем извор на опиум во светот, благодарение на домашната нестабилност и падот на одгледувањето во Авганистан, се вели во извештајот на Обединетите нации во вторникот, пренесува Ројтерс. Loading… Падот од 95 отсто во одгледувањето опиум во Авганистан, откако Талибанците ја забранија дрогата во 2022 година, доведе до променаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не е исклучено во Украина американските власти да поминат како во Виетнам и Авганистан, изјави заменик-шефот на руската дипломатија Сергеј Рјабков. Loading… „Американците ќе мора повторно да научат ако не сакаат да завршат како во Виетнам, Авганистан или други конфликти“, рече високиот дипломат, посочувајќи дека истото може да им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанските власти во Авганистан уапсија четворица локални вработени во хуманитарната агенција на германската влада, соопшти германското Министерство за економска соработка и развој. Loading… „Можам да потврдам дека локалните функционери на германската агенција за меѓународна соработка (ГИЗ) се во притвор, иако не добивме официјална информација зошто се приведени“, изјавила портпаролката наПрочитај повеќе