Авганистан

Авганистан, официјално Исламски емират Авганистан, е земја без излез на море лоцирана на крстосницата на Централна и Јужна Азија.

Наведено како Срцето на Азија, граничи со Пакистан на исток и југ, со Иран на запад, Туркменистан на северозапад, Узбекистан на север, Таџикистан на североисток и Кина на североисток и исток.

Земјата е претежно планинска со рамнини на север и југозапад, кои се одделени со планинскиот венец Хинду Куш.

Според податоците од 2021 година, има 40,2 милиони жители, составено главно од етнички Паштуни, Таџики, Хазари и Узбеки.

Кабул е најголемиот и главен град во земјата.

Во продолжение сите вести од оваа земја.

Сподели со своите пријатели

Најмалку девет лица загинаа, а 44 се повредени во северозападен Пакистан, изјави претставник на пакистанската влада, а болниците во северната провинција Хајбер Пахтунхва беа ставени во вонредна состојба во текот на ноќта. Loading… Најмалку четири лица загинаа, а 50 се повредени во Авганистан, изјави претставник на Министерството за здравство. ОштетениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал број борци од Авганистан се борат во редовите на руската паравоена формација „Вагнер“ во Украина, изјави основачот на „Вагнер“ Евгениј Пригожин. Loading… „Да, навистина, авганистанските борци се борат во редовите на Вагнер, во мал број. Имаме артилериска единица, која претходно беше обучена да работи со артилериски системи произведени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанскиот гувернер на авганистанската провинција Балх, Мохамад Давуд Музамил, загинал во експлозија во неговата канцеларија, соопшти полицијата. Loading… – Две лица, меѓу кои и гувернерот Мохамад Давуд Музамил, загинаа во експлозија утринава – изјави портпаролот на полицијата Асиф Вазири за АФП. Вазири додаде дека не се познати околностите за експлозијата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешен американски маринец тешко повреден во Авганистан го опиша целиот хаос што владеел за време на повлекувањето од земјата во 2021 година. Пред Конгресот тој настанот го опиша како катастрофа. Loading… Тајлер Варгас-Ендрјус сведочеше пред Комитетот кој го истражува начинот на кој администрацијата на Бајден се справи со повлекувањето одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роза Отунбаева, претставничка на Обединетите нации во Авганистан, предупреди дека поради тоа што талибанските власти ги сузбиваат правата на жените, најверојатно ќе се намалат помошта и инвестициите во развојот на земјата, каде што жените се плашат од насилна смрт исто како и тие. се исфрлени од јавниот живот. Loading… ОбединетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединетите нации и шефица на мисијата на ОН во Авганистан Роза Отунбаева денеска на Меѓународниот ден на жената соопшти дека Авганистан под владата на талибанците сѐ уште е земја која ги третира правата на жените и девојките најлошо од сите земји во светот. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младите момчиња продолжија со предавања на авганистанските универзитети кои повторно беа отворени по долгиот зимски распуст, за разлика од девојките на кои, на нивно разочарување, талибанскиот режим сè уште не им дозволува да студираат. Loading… Забраната на универзитетот е едно од безбројните ограничувања на правата на жените усвоени од талибанцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 120 лица загинаа поради ниските температури во Авганистан во последните две недели. Loading… Околу 70.000 грла добиток угинале за време на најстудената зима во последните 10 години, објави Министерството за вонредни состојби. Многу хуманитарни организации ги прекинаа своите операции во последниве недели бидејќи Талибанците им забранија на невладините организацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 21 лице почина од „мистериозна“ болест во североисточен Авганистан, соопштија локалните власти. Loading… Болеста се проширила во областа Вахан, во планинскиот регион Памир, каде медицинските тимови работат на утврдување на точната природа на болеста, пренесува Танјуг. Во претходните две недели, 21 лице почина, додека талибанското Министерство за здравство објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден, во ноќта на 31 август 2021 година, САД го завршија своето речиси дведецениско воено присуство во Авганистан. Loading… „Руската страна има информации дека Америка се обидува да воспостави контакт со противниците на сегашните авганистански власти и тајно ја спонзорира терористичката организација Исламска држава“,Прочитај повеќе