антропологија

Сподели со своите пријатели

Мистериозен вид на изумрен мајмун, нов за научниците, откриен е во древната кинеска гробница, а научниците сметаат дека луѓето уште во дамнешни времиња ги довеле овие мајмуни до истребување. Гибонот веќе е изумрен, што укажува на тоа дека луѓето ги истребувале приматите и многу пред модерното доба, пренесува ВВС, наведувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ДНК анализата на 10.000 години старите посмртни остатоци открила дека „Човекот од Чедар“ имал значително потемен тен отколку што претходно се мислело. Мажот исто така имал сини очи и темна, кадрава коса. Во Египет откриена гробница стара 4.400 години (ФОТО) Loading… Претходните реконструкции кои не биле засновани на ДНК анализа,Прочитај повеќе