Андриј Ковалев

Сподели со своите пријатели

Војската на Украина објави „делумен успех“ во борбите на југоисток и исток, каде што нејзините војници продолжуваат со офанзивните операции. Loading… „Ги зајакнуваме позициите до кои стигнавме по нападот кон југоисточните села Ривнопил и Старомајорске“, изјави Андриј Ковалев, портпарол на Главниот штаб на украинските вооружени сили. Споменатите две села сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили напредуваат кон Мелитопол и Бердјанск во областа Запорожје, изјави денеска портпаролот на Генералштабот на Украина, Андриј Ковалев. Loading… „Имаа делумен успех, земаат дел од територијата“, рече Ковалев, пренесе Ројтерс. Тој изјави дека меѓу другото е постигнат напредок во селата Мала Токмачка и Роботње. Ковалев посочи дека Украина продолжуваПрочитај повеќе