Андреј Медведев

Сподели со своите пријатели

Андреј Медведев, поранешен член на платеничката група Вагнер, даде интервју за Франс 24 речиси два месеци откако побегна во Норвешка и таму побара азил. Loading… Зборувајќи од Осло, Медведев објасни дека „сведочил многу работи“ додека се борел во Украина. Сепак, тој рече дека не сака да зборува за спецификите бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката полиција денеска соопшти дека има намера да продолжи да го испрашува поранешниот член на Вагнер кој во јануари побегна во Норвешка. Loading… Сепак, во соопштението се наведува дека Андреј Медведев останува сведок и нема обврска да разговара со истражителите. Сепак, Медведев рече дека сака да зборува за своите искустваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група Вагнер, кој побегна во Норвешка, изјави за Ројтерс дека сака да се извини за учеството во борбите во Украина, додавајќи дека зборува за да помогне да се изведат сторителите на злосторството пред лицето на правдата. Loading… Андреј Медведев, кој ја премина руско-норвешкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андреј Медведев, поранешен член на руската платеничка група Вагнер, во интервју за Си-Ен-Ен призна дека бруталноста на која бил сведок во Украина на крајот го принудила да пребега. Loading… Тој рече дека членовите на Вагнер често биле испраќани во битка без никакви инструкции и дека приватната воена компанија безмилосно сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот командант на руската паравоена формација Вагнер Андреј Медведев е уапсен денеска во Норвешка. Loading… Медведев побегнал во Норвешка поминувајќи ја руско-норвешката граница на Арктикот, по што побарал азил во таа земја, пренесува Ројтерс. „Тој беше уапсен. Размислуваме дали да побараме судска одлука за интернирањето“, изјави адвокатката на норвешката полицијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новинска агенција во сопственост на шефот на групата Вагнер го коментираше Андреј Медведев, наводниот поранешен командант на групата Вагнер. Тој побегнал од бојното поле, илегално влегол во Норвешка и побарал азил во таа земја. Моментално се наоѓа во Осло. Loading… Во интервју за Gulagu.net, Медведев рече дека е подготвен даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андреј Медведев, поранешен командант на вод од таканаречената група Вагнер, илегално ја преминал руско-норвешката граница и побарал азил во Норвешка. Loading… За ова тој зборуваше во интервју за рускиот Gulagu.net. Граничниот премин, наводно, се случил во четвртокот, на 12 јануари, во близина на рускиот рударски град Никла во регионот Мурманск.Прочитај повеќе