Андреј Картаполов

Сподели со своите пријатели

Рускиот парламентарец и резервен генерал-полковник Андреј Картаполов изјави на државната телевизија дека Владимир Путин планира да го искористи Вагнер за да го нападне стратешки важниот коридор Сувалки. Loading… Имено, овој појас од околу сто километри се протега долж границата меѓу Полска, Литванија, Белорусија и Русија. Да се ​​има контрола надПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок функционер на Долниот дом на рускиот парламент Дума денеска ги отфрли наводите за потребата од нова воена мобилизација во земјата за замена на членовите на паравоената група Вагнер кои повеќе не се борат во Украина. Loading… „Претседателот на Руската Федерација (Владимир Путин) кажа јасно, разбирливо и конкретно дека немаПрочитај повеќе