Ана Брнабиќ

Сподели со своите пријатели

Забраната за увоз на руска нафта, како дел од европските санкции против Русија, иницирани од Хрватска „очигледно е отворен чин на непријателство кон Србија и дека тие се подготвени да искористат сè против Србија, вклучително и енергетската криза“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ. Loading… „Ќе има уште многу тешки разговори.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, вели дека на средба со претставници на јапонските власти во Токио го објаснила ставот на Србија и зошто не воведува санкции кон Русија поради инвазијата на Украина. Loading… Брнабиќ изјави дека Србија не е неутрална и дека ја осудува агресијата врз Украина. Таа додаде декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ѝ се обраќа на нацијата по повод изборот на мандатар за состав на новата Влада на Србија. Loading… Вучиќ, врз основа на уставните овластувања, му предлага на Народното собрание мандатар за премиер, откако ќе ги сослуша мислењата на претставниците на избраните изборни листи. –Прочитај повеќе