Вучиќ ја предложи Ана Брнабиќ за мандатар за состав на Владата

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ѝ се обраќа на нацијата по повод изборот на мандатар за состав на новата Влада на Србија.

Loading...

Вучиќ, врз основа на уставните овластувања, му предлага на Народното собрание мандатар за премиер, откако ќе ги сослуша мислењата на претставниците на избраните изборни листи.

– Во согласност со Уставот, откако го слушнав мислењето на претставниците на изборните листи, донесов одлука за предлогот на кандидатот од премиерот на Србија. Одлуката беше комплицирана и сложена и во рамките на најголемата партија во земјава, а сите тројца кандидати за премиер ќе бидат членови на Владата. Кога имаше избори меѓу Ана Брнабиќ и Милош Вучевиќ, ниту една страна не надвладеа, бидејќи имаат силна поддршка во партијата. На Националното собрание му ја предлагам за мандатар Ана Брнабиќ – рече Вучиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Босна и Херцеговина започна предизборниот молк

Тој додаде дека Ана Брнабиќ нема да биде премиер цел мандат, а во 2024 година ќе биде прекомпонирана новата влада.

– Ивица Дачиќ ќе има и важна функција, ќе ја има и функцијата координатор на безбедносните служби. Синиша Мали, во кој имам голема доверба, ќе биде еден од вицепремиерите, според она што можев да го заклучам на состанокот на Претседателството на партијата. Ова е наш договор, нема кавги и расправии, се спријателивме и ние за ова време и многу добро знаеме што правиме и како да ја зачуваме стабилноста на државата во овој момент. Мислам дека Милош ќе донесе дополнителна доза стабилност и одговорност и ќе се подготви во некој нареден период за важни обврски, како и Синиш, кој се подготвува – рече Вучиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна пописот во Србија

Претседателот додаде дека има голема доверба во Ана Брнабиќ.

– Еден од пратениците рече дека проблемот со изборот на Ана е затоа што таа е демонизирана. И токму затоа решив да ја изберам неа. Таа работи исклучително напорно за оваа земја, може да седи со фармерите 17 часа и не мора да се слика со домашни миленици три пати на ден за да им се допадне на луѓето. Горд сум што имам таков колега. Способна и образована жена, вредна, а пред се лојална на Србија – рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Босна и Херцеговина започна предизборниот молк

Вучиќ додава дека претстои тежок период и предупредува на опасноста од екстремната десница, која може да ја уништи земјата, како и од екстремната левица и либералите, кои би уништиле се што е национално во Србија.

Loading...