амазон

Сподели со своите пријатели

Веб-услугите на Amazon (AWS) штотуку ја започнаа својата конференција Re:Invent во Лас Вегас со голем број најави, од кои повеќето ја вклучуваат најжешката технологија на годината, вештачката интелигенција. Loading… Гледано како целина, оваа вест ни дава увид во долгорочните цели на компанијата за платформите за вештачка интелигенција. Најпрво, AWS јаПрочитај повеќе

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo

Сподели со своите пријатели

На престижната технолошка конференција во Лас Вегас, Амазон го претстави своето најново достигнување во областа на вештачката интелигенција – четбот „Q“, специјално дизајниран за корисниците на нивната облак платформа AWS (Amazon Web Services). Loading… Овој напредок означува значаен чекор во интеграцијата на технологиите за вештачка интелигенција во секојдневните операции наПрочитај повеќе

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo

Сподели со своите пријатели

Над 1.000 работници на Амазон од два логистички центри во Англија ќе штрајкуваат на почетокот на август, соопшти денеска британскиот синдикат GMB. Loading… Причината за штрајкот е несогласување околу платите, пренесува Ројтерс. „Овој работнички протест ќе се прошири. Јасно е дека битката за правата на работниците во Амазон само штоПрочитај повеќе

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo

Сподели со своите пријатели

Американската Федерална трговска комисија (FTC), државното тело за заштита на потрошувачите, го обвини Амазон дека ги измамил корисниците на Prime со автоматско обновување на нивните претплати и го отежнува откажувањето на услугата користејќи „манипулативно“ дизајнирана веб-страница. Loading… Амазон ги отфрли обвинувањата, нарекувајќи ги „лажни фактички и законски“, пренесува Би-Би Си.Прочитај повеќе

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo

Сподели со своите пријатели

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Амазон со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и приватноста на корисниците на асистентот Alexa и безбедносните камери Ring. Loading… Казната од 30,8 долари е кумулативна и е резултат на одделни истраги спроведени од FTC кои откриваат алармантни прекршувањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Amazon.com, во сопственост на Џеф Безос, објави дека планира да ги лансира своите први интернет сателити во вселената во првата половина на 2024 година и наскоро ќе понуди првични комерцијални тестови на корисниците. Loading… Компанијата се подготвува да се натпреварува со SpaceX на Илон Маск и други за да обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работниците на Амазон во градот Ковентри во Велика Британија на полноќ ќе го започнат првиот штрајк во земјата поради незадоволство од висината на платите. Loading… Околу 300 членови на синдикатот GMB, од 1.000 кои работат во магацинската компанија BHX4, ќе престанат со работа на полноќ, а суспензијата ќе трае 24Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По Мета и Твитер, каде што илјадници луѓе останаа без работа, се чини дека на ред е Амазон. Loading… Амазон неодамна стана сопственик на рекорд со кој секако не сакаат да се фалат. По неколку месеци руменило на берзата, тие станаа првата јавна компанија во историјата што изгубила повеќе одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Домородните племиња во перуанскиот Амазон приведоа група странски и перуански туристи кои патувале со речни чамци во знак на протест против недостигот на владина помош по излевањето нафта во областа, јавуваат локалните медиуми. Loading… „Со оваа акција сакаме да го свртиме вниманието на владата, има странци и Перуанци, има околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според извештаите, судот во Москва го казни американскиот технолошки гигант Амазон со вкупно 4 милиони рубљи (околу 65.000 долари) во два одвоени случаи. Loading… Руската новинска агенција Интерфакс објави дека судот пресудил дека Амазон не успеал да избрише материјали поврзани со употреба на дрога и „пропаганда за самоубиство“. Во дватаПрочитај повеќе