Ал Баб

Ал Баб е град, кој административно припаѓа на гувернерот на Алепо на Сириската Арапска Република.

Од декември 2016 година, е под контрола на протурските милиции, како дел од турската окупација на северна Сирија.

Градот се наоѓа на 40 километри (25 милји) североисточно од Алепо, 30 километри јужно од турската граница и има површина од 30 квадратни километри.

Има надморска височина од 471 метар. Според Централното биро за статистика (CBS), во 2004 година имал население од 63.069 жители.

Населението се зголемило на околу 100.000 за време на Сириската граѓанска војна. Пред Сириската граѓанска војна, жителите на овој град биле составени од сунитско арапско мнозинство и курдско малцинство надвор од центарот на градот.

Во продолжение сите вести од Ал Баб.

Сподели со своите пријатели

Во ракетен напад во северна Сирија на пазар во градот Ал Баб, кој го држат опозициските борци поддржани од Турција, загинаа најмалку девет лица, а десетици беа ранети, објавија воените набљудувачи и службите за итни случаи. Loading… Нападот на градот се случи неколку дена откако во турски воздушен напад загинааПрочитај повеќе