абортус

person holding fuck your abortion ban printed banner

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Доналд Туск и неговата центристичка коалициска влада претрпеа пораз во парламентот, каде нацрт-законот што требаше да го ублажи строгиот закон против абортусот беше отфрлен со тесно мнозинство. Loading… За отфрлање на нацртот за либерализација на абортусот гласаа 218 пратеници, против беа 215 пратеници, а двајца беа воздржани, пренесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го обвини поранешниот претседател Доналд Трамп за новите ограничувања на правото на абортус во државата Флорида. Loading… „Да бидеме многу јасни, има само едно лице одговорно за овој кошмар. Тој се фали со тоа. Доналд Трамп“, им рече Бајден пред приврзаниците во градот Тампа иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на неговата изборна кампања, премиерот Доналд Туск вети дека ќе ги зајакне правата на жените и ќе го олесни пристапот до абортус. Loading… Сепак, во коалицијата на левиот центар на Туск, постои несогласување за степенот до кој законот за абортус треба да се либерализира. Во 2020 година, УставниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција стана првата земја во светот која го запиша правото на абортус во уставот, потег што беше поздравен како историски чекор од групите за права на жените и остро критикуван од групите против абортусот. Loading… Претставниците во Националното собрание и сенаторите со големо мнозинство го поддржаа овој потег со 780Прочитај повеќе

people holding France flag in the street

Сподели со своите пријатели

Денеска Франција ќе стане првата земја што ќе вклучи доброволно прекинување на бременоста во својот Устав, за разлика од многу земји каде ова право е ограничено. Loading… Претставниците на двата дома на францускиот парламент – Сенатот и Националното собрание – ќе се соберат на церемонија во Версајската палата каде требаПрочитај повеќе

grayscale photo of woman standing on grass field

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд во Тексас привремено ѝ забрани на бремената Кејт Кокс да абортира фетус со абнормалности, откако одлуката на судот во четвртокот ѝ даде медицински исклучок од законот кој дозволува прекинување на бременоста до шестата недела. Loading… Забраната стапи на сила неколку часа откако државниот обвинител Кен Пакстон поднесе жалбаПрочитај повеќе

a large building with many spires lit up at night

Сподели со своите пријатели

На приватните клиники во Русија може законски да им се забрани да вршат абортуси, објавија денеска руските медиуми. Loading… „Се подготвува предлог-закон за бришење на абортусот од листата на услуги на приватни клиники. Се планира и да се скрати периодот во кој може да се прекине бременоста. Сепак, самиот документПрочитај повеќе

A Woman Protesting Holding a Banner

Сподели со своите пријатели

Демократите и поборниците за правата на абортусот постигнаа низа изборни победи во вторникот, вклучително и во конзервативните држави Охајо и Кентаки, што е ран сигнал дека репродуктивните права остануваат силен проблем за демократите пред претседателската трка во 2024 година. Loading… Во Охајо, држава која гласаше за републиканецот Доналд Трамп соПрочитај повеќе

Woman Holding Half-full Glass and White Medicine Pill

Сподели со своите пријатели

Американското Министерство за правда „категорично не се согласува“ со одлуката на апелациониот суд со која се забрануваат телемедицински рецепти и пратки на апчиња за абортус мифепристон по пошта, и ќе побара ревизија од Врховниот суд на САД, изјави портпаролот на Министерството. Loading… Петтиот Апелационен суд во САД со седиште воПрочитај повеќе

person holding pink and white medicine pill

Сподели со своите пријатели

Американскиот апелационен суд денеска донесе одлука да го ограничи пристапот до таблетата за абортус мифепристон, со што ја поништи пресудата на понискиот суд со која беше суспендирано одобрувањето на лекот во 2000 година. Loading… Одлуката дојде по заедничката тужба на четири групи против абортусот, предводени од неодамна формираната Алијанса заПрочитај повеќе