Србин исчезна на музички фестивал во близина на Газа

Сподели со своите пријатели

Внукот на Душан Михалек, долгогодишен уредник на музичката програма на Радио Нови Сад, исчезна во близина на границата со Газа.

Loading...

Се верува дека тој бил киднапиран од членови на Хамас на музички фестивал во саботата.

Информацијата за исчезнувањето ја потврди и самиот Михалек на својата Фејсбук страница.

„Не ме прашувајте, не ми се јавувајте, во паника сме. Нашиот најстар внук Мор исчезна, на границата со Газа. Не знаеме ништо за него. Молете се“, напиша Михалек на неговиот профил.

 

 

Да потсетиме, израелската спасувачка организација ЗАКА, која се занимава со собирање и идентификација на телата на загинатите, синоќа соопшти дека во областа на паркот кај Кибуц Реим, каде на 7 октомври се одржа танц во близина на Кибуцот, се откриени 260 тела.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка бара окупацијата на палестинските територии да биде прогласена за нелегална

Таму се собраа околу 1.500 од 2.000 млади луѓе. Тие биле нападнати рано изутрината од вооружени членови на Хамас.

Тие отвориле оган врз учесниците на фестивалот, кои трчале на сите страни за да се спасат.

Гили Јосковиќ, која не била на фестивалот, изјавила дека успеала да преживее преправајќи се дека е мртва со часови.

Таа раскажа како, кога напаѓачите отвориле оган, истрчала до едно дрво и паднала таму и останала неподвижна додека не слушнала како еврејски и израелски војници ѝ пришле.

„Ги видов луѓето околу мене како умираат. Бев тивка. Не плачев, не направив ништо“, изјави таа за Би-Би-Си.

„Само дишев и си велев: „Добро, ќе умреш. Во ред е, само диши, само затвори ги очите“, се присети Гили на драматичните моменти кога ја погледна смртта во очи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Србија, БиХ, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО по украинското сценарио

 

Loading...