Според лекарите ова се најчестите болести по 60-ата година

Сподели со своите пријатели

Хроничните болести не се неизбежен дел од стареењето, но се премногу чести. Според Националниот совет за стареење на САД (NCOA), 80 отсто од пензионерите имаат една хронична здравствена состојба, а 68 отсто повеќе од една.

Loading...

Ова се петте најчести здравствени проблеми со кои се соочуваат луѓето по 60-тата година од животот.

 

Висок крвен притисок (хипертензија)

 

Според Медицинскиот факултет Харвард, денес повеќе од 70 отсто од мажите постари од 55 години имаат висок крвен притисок.

Американското здружение за срце вели дека треба да биде 120/80 или подолу.

Со текот на времето, високиот крвен притисок може да ги оштети крвните садови, што значително го зголемува ризикот од мозочен удар, срцев удар и деменција.

Loading...

За да го намалите ризикот, редовно проверувајте го крвниот притисок и следете ги советите на вашиот лекар за тоа како да го одржувате во здрав опсег.

Јадете храна здрава за срцето (како медитеранската исхрана или DASH), одржувајте оптимална тежина и останете активни.

 

Висок холестерол

 

Речиси половина од постарите имаат висок холестерол, а акумулацијата на маснотии во крвта може да предизвика затнување на артериите, што може да доведе до срцев или мозочен удар.

Експертите советуваат проверка на холестеролот на секои пет години, но постарите возрасни и почесто.

Вашето вкупно ниво на холестерол треба да биде помало од 200 милиграми на децилитар (mg/dL), со LDL (лош холестерол) помал од 100 mg/dL и HDL (добар холестерол) на 60 mg/dL или повисоко.

Loading...

Јадете храна со малку заситени масти и транс масти, вежбајте повеќето денови во неделата и одржувајте ја вашата тежина во идеалниот опсег.

 

Артритис

 

Речиси една третина од постарите лица страдаат од болки во зглобовите и отоци предизвикани од артритис.

Според ЦДЦ, редовното вежбање може да помогне (одење и пливање), како и одржување на здрава тежина бидејќи прекумерната тежина врши дополнителен притисок врз зглобовите.

 

Срцева болест

Loading...

 

29 отсто од постарите луѓе се лекуваат од исхемична срцева болест, при која на ѕидовите на артериите се таложи плак, што ги стеснува и ги зголемува шансите за срцев или мозочен удар.

Според Американското здружение за срце, за да спречите срцеви заболувања на која било возраст, јадете здрава храна, вежбајте најмалку 150 минути секоја недела и научете да ги препознавате предупредувачките знаци на срцев или мозочен удар.

 

Дијабетес

 

Loading...

27 отсто од постарите лица се лекуваат од дијабетес.

Претходно оваа година, Светскиот економски форум го опиша дијабетесот како „тивка епидемија“, истакнувајќи дека тоа убило три пати повеќе луѓе од коронавирусот во 2020 година.

Дијабетесот е состојба во која телото не може да го обработи шеќерот во крвта и да го транспортира до клетките на телото за енергија.

Хронично покаченото ниво на шеќер во крвта може да ја оштети слузницата на крвните садови, што доведува до срцеви заболувања, мозочен удар и слепило.

Експертите предвидуваат дека еден од 10 луѓе од сите возрасти ќе има дијабетес до 2045 година.

Loading...

За да го избегнете тоа, јадете помалку додаден шеќер и помалку преработена храна, а повеќе овошје и зеленчук.

Вежбајте редовно. И одржувајте ја вашата тежина во здрав опсег.