Сопартиец на Путин, поранешен генерал и функционер на морнарицата ненадејно почина за неколку дена

Сподели со своите пријатели

Поранешен командант на руската армија со долгогодишни врски со Украина „ненадејно“ починал на 69-годишна возраст, објави фабриката за тенкови каде што работел.

Loading...

Уралвагонзавод, најголемиот светски производител на тенкови, каде генералот Алексеј Маслов неодамна работеше како меѓународен претставник за продажба, не даде дополнително објаснување.

Генералот Маслов, кој беше врховен командант на руските копнени сили од 2004 до 2008 година, почина на Божиќ во воена болница во Москва, соопшти компанијата.

Уралвагонзавод го нарече „извонреден командант кој направи храбар пат од командант на вод до врховен командант на копнените сили“.

Блиски врски со Украина

Поранешниот воен командант, кој доаѓа од руски регион кој граничи со Украина, имал блиски врски со земјата која Русија ја нападна во февруари, пишува The Telegraph.

Воената кариера на генералот Маслов започна во Советска Украина, каде што студираше на највисокиот воен командант колеџ во Харков.

Подоцна бил стациониран на Карпатите на границата со Романија.

По четири години командување со вооружените сили на Русија, генералот Маслов беше назначен за заменик на Дмитриј Рогозин, тогашен руски пратеник во НАТО во Брисел.

Loading...

Рогозин, жесток поддржувач на руската инвазија на Украина, кој беше ранет во украински артилериски напад минатата недела, го опиша генералот како „искусен офицер, командант бара и добра личност“.

Смртта на генералот Маслов дојде неколку дена откако „ненадејно“ почина и официјален претставник на морнарицата задолжен за изградба на подморници.

Александар Бузаков (65) почина минатиот викенд, еден ден откако го предводеше лансирањето на новата подморница од руското бродоградилиште Адмиралитет во Санкт Петербург.

Неговата компанија ја опиша неговата смрт како „ненадејна, ненавремена и трагична“.

Смрт на руски политичар во Индија

Откако рускиот политичар, пратеник и мултимилионер Павел Антов, член на партијата на Путин, Единствена Русија, беше пронајден мртов пред хотел во Индија, се појавија шпекулации за причината за неговата смрт.

Да потсетиме, Антов беше на патување со тројца свои пријатели по повод неговиот 66-ти роденден.

Антов неодамна го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин за војната во Украина, но тој набрзо ги повлече критиките.

Тој почина откако падна од третиот кат од неговиот хотел на 24 декември.

Loading...

Неговиот пријател Владимир Бајденов два дена претходно беше пронајден како лежи во несвест во својата соба, а лекарите во окружната болница констатираа смрт.

Александар Шерба, украински дипломат кој работел како амбасадор на Украина во Австрија од 2014 до 2021 година, коментирајќи го инцидентот, потврдил дека рускиот генерален конзул во Калкута изјавил дека полицијата не гледа ништо сомнително за смртта на Антов, пишува Sky News.