Со премиера на „Секс и лаги“ затворено 25. издание на „Денови на комедија“ (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лаги“, Театар Куманово вчеравечер официјално го затвори 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“.

Loading...

 

 

Долгиот аплауз и овациите од преполната сала се потврда дека кумановскиот театар и годинава ги оправда очекувањата кои секогаш се најголеми од домаќинот на фестивалот.

 

 

Loading...

Актерот Никица Јанковски  не го криеше задоволството од премиерната изведба и реакциите на публиката.

– Се надевам дека направивме добра претстава, а кумановци како доктори на хуморот тоа го потврдија. Јас сум радосен што сум од Куманово, затоа што кумановци имаат многу специфичен хумор и го препознаваат вистинскиот хумор, изјави Јанковски.

 

 

Актерката Александра Михајловска вели дека е презадоволна од изведбата, а целата претстава била подготвувана со многу љубов.

– Работевме со љубов, беше многу весело, лесен процес, се забавувавме и искрено мислам дека одлично поминавме и се надевам дека ќе трае долго претставата на репертоарот, изјави Михајловска.

 

Loading...

 

Претставата вечерва ја има својата прва реприза која целосно е распродадена, а веќе е закажано и првото гостување следниот месец во Гевгелија.

 

 

Презадоволен од реакциите на премиерата е и директорот на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски кој истакна дека годинава фестивалот го посетиле над 6.000 луѓе.

– Со кумановската претстава заврши 25то јубилејно издание на Денови на комедија. Како институција навистина сме задоволни како и секоја година и годинава имаше огромен интерес за фестивалот. Публиката беше присутна на сите претстави, над 6.000 посетители, тоа е огромен број кој покажува дека Куманово сака театар и дека овој фестивал треба да живее и треба и понатаму да биде белег и столб на овој град од културен аспект, рече Тодоровски.

Loading...

 

 

Годинава ќе бидат доделени и награди во неколку категории, одлуката треба да ја донесе стручно жири во текот на денешниот ден, а свеченото доделување ќе се одржи за две недели.

 

Loading...

 

 

 

Никола Ивановски

Loading...