Скелет на диносаурус продаден на аукција за 5,6 милиони евра

Сподели со своите пријатели

Скелетот на Тираносаурус Рекс, наречен Троица, на возраст меѓу 65 и 67 милиони години и составен од коски на три различни тираносауруси, е продаден на аукција во Цирих за 5,6 милиони евра.

Loading...

Уникатниот скелет Т-Рекс беше испорачан во Европа од САД во девет огромни гајби.

На продажба го понудило приватно лице, анонимен американски државјанин, а се очекувало да достигне цена меѓу пет и осум милиони евра, пренесува Франс прес.

Аукционерот Сирил Колер откри дека ова е само трет пат во светот цел скелет на T-Rex со исклучителен квалитет да се најде на аукција и прв таков скелет да биде продаден во Европа.

„Тоа беше прекрасна аукција бидејќи прво го изложивме скелетот наречен „Тринити“ 2,5 недели во концертна сала во Цирих. Го погледнаа повеќе од 30.000 посетители, меѓу кои и многу деца“, рече Колер.

Тој се надева дека скелетот, иако е продаден на приватен купувач, сепак ќе остане јавно изложен за да можат да го видат што поголем број заинтересирани.

„Сигурен сум 100 отсто дека некаде во иднина повторно ќе можеме да го видиме скелетот на Троица“, рече Колер.

Еден од најспектакуларните скелети

Овој примерок од диносаурус е опишан како еден од најспектакуларните Т-Рекс скелети во светот. Долг е 11,6 метри, висок 3,9 метри и широк 2,65 метри.

Loading...

Скелетот „Троица“ го добил своето име затоа што бил составен од коски на три различни тираносауруси ископани на американските локалитети Хел Крик во Монтана и Ленс Крик во Вајоминг.

Се состои од 293 коски од примероци земени помеѓу 2008 и 2013 година.

Тие места претходно беа познати по откритијата на уште два важни скелети на Т-Рекс кои завршија на аукции.

Повеќето од скелетите на диносаурусите кои се нудат на аукциите делумно се составени од гипс, но во овој случај, повеќе од половина од „Троица“ се состои од вистински коски, што е релативно висок процент.

Палеонтолозите против продажбата

Палеонтологот Томас Холц од Универзитетот во Мериленд, жесток противник на продажбата на таквите примероци, изјави за АФП дека „погрешно е и несоодветно да се комбинираат повеќе вистински коски на различни поединци за да се создаде единствен скелет на диносаурус“.

Холц верува дека „Троица не е навистина „шаблон“, туку еден вид уметничка инсталација“.

Тој, исто така, се противи на аукциите на скелети од диносауруси и други фосили, каде поединци заработуваат десетици милиони долари во последните години.

А други експерти предупредуваат дека ваквата трговија може да биде штетна за науката, имајќи предвид дека примероците завршуваат кај приватни купувачи и остануваат надвор од дофатот на истражувачите.

Loading...

Тираносаурусите биле најголемите месојадни диносауруси од горниот креда на Северна Америка кои изумреле пред 65 милиони години.

Припадниците на овој род тежеле околу седум тони, а нивните глави би можеле да бидат долги речиси 1,5 метри.