Шојгу: Русија и Иран планираат да го зајакнат стратешкото партнерство во областа на одбраната

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Иран достигнуваат ново ниво и комуникацијата меѓу двете земји се развива многу интензивно, а се планира натамошно зајакнување на стратешкото партнерство во областа на одбранбената и воената соработка, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во разговор со iранскиот министер за одбрана Мохамад Реза Аштиани во Техеран.

Loading...

Шојгу нагласи дека целта на Русија и Иран е да спроведат низа планирани заеднички активности и покрај, како што наведе, противењето на САД и нивните западни сојузници.

Шојгу рече дека санкциите на меѓународната заедница против Русија и Иран не дале резултати и се бескорисни, пренесе РИА Новости.

Рускиот министер изрази подготвеност за натамошни заеднички акции меѓу Русија и Иран на полето на зајакнување на стабилноста и безбедноста на Блискиот Исток.