Шест работи кои можете да ги дознаете за некого по првиот бакнеж

Сподели со своите пријатели

Научниците тврдат дека во само еден бакнеж можете да научите многу за вашиот партнер.

Loading...

Тоа е тест што природата ни го наметнува. Или ќе скокнете од реќа од тој бакнеж, или ќе најдете друг партнер.

Еве неколку тајни што ќе ги откриете за време на првиот бакнеж:

Ќе следи ли втор бакнеж по првиот?

Кога се бакнувате, хормонот на среќа – допамин – треба да скокне до небото. Сè што е во вас треба да трепери. Меѓутоа, ако чувството не е такво, количината на допамин не е доволно висок. Тоа значи дека нема хемија помеѓу вас.

Мирисот на цигари одбива најмногу на прва средба

За време на бакнежот, откривате каков живот води вашиот партнер

– Секој од нас има специфичен вкус во устата, мирис и здив што доаѓа од исхраната, генетиката и општото здравје. Претпоставките дека вашето момче е мрзливо кога станува збор за здравјето се миење на устата (што значи дехидрираност) и афтертејст од цигари (значи дека тој веројатно е пушач) – вели Цастин Гарсија, директор за истражување на Институтот Кинси на универзитетот во Индијана во САД.

Loading...

Редовните бакнежи се многу корисни за здравјето

Image by StockSnap from Pixabay

Бакнежот открива каков ќе биде сексот

– Бакнувањето исто така открива колку е внимателен вашиот партнер кога станува збор за вашите желби и што сакате. Некој што започнува со лесен бакнеж и го истражува секој дел од устата, веројатно ќе се фокусира на предиграта. Оној кој веднаш брза во бакнување, веројатно е себичен и во сексот – вели Гарсија.

Некои култури бакнежот го сметаат за одвратна работа

Бакнежот открива дали партнерот е расположен за секс

Ако тоа е брз бакнеж, а не долг, вашиот партнер може да биде уморен или под стрес. Тој е исцрпен и не е расположен за секс. Долгото бакнување што предизвикува треперење на колената и да заборавите на сè околу вас, значи дека тој е среќен или опуштен.

Loading...

9 показатели дека е добар во креветот

Бакнежот покажува колку е цврста вашата врска

– Бакнежот понекогаш може да ни покаже колку се блиски нашите партнери. Ако поминало некое време откако усните последен пат ви се споиле, повторно бакнете. Ако се бакнувавте десетина пати во текот на денот, тогаш вашата врска е силна како карпа – објаснува Гарсија.

Image by Adina Voicu from Pixabay

Оргазмот на жената исто така зависи од начинот на кој таа се бакнува

– Исто така се шпекулира дека постојаната размена на течности меѓу партнерите за време на бакнежот може да пренесе тестостерон во трагата од него до вас, и затоа вашето либидо ќе се зголеми, вели Киршенбаум.

Како се бакнуваат луѓето според хороскопските знаци?

Loading...

Другите студии покажуваат дека жените се возбудуваат побрзо ако бакнежите траат подолго.

Leave a Reply