Сестрата на Ким Џонг-ун ѝ се закани на Јужна Кореја

Сподели со своите пријатели

Моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска упати остри закани до Јужна Кореја дека размислува за еднострани санкции против Северна Кореја, нарекувајќи го новиот јужнокорејски претседател и неговата влада идиоти и „бесни кучиња што глодаат коски“ фрлени врз нив од САД.

Loading...

Јужнокорејското Министерство за надворешни работи пред два дена соопшти дека ги разгледува дополнителните еднострани санкции против Северна Кореја поради неодамнешните ракетни тестови.

Министерството соопшти дека ќе ги разгледа и санкциите и мерките за задржување за наводните сајбер напади на Северна Кореја, доколку Ким Џонг-ун изврши голема провокација, како што е нуклеарен тест.

„Ова се идиоти кои создаваат опасна ситуација“

„Се прашувам какви „санкции“ јужнокорејските власти, кои изгледаат како диво куче кое трча наоколу и глода коска фрлена од САД, дрско ќе ѝ наметнат на Северна Кореја? Каква спектакуларна глетка! изјави Ким Јо-јонг, а пренесе АП.

Сестрата на севернокорејскиот лидер ги нарече новиот јужнокорејски претседател Јун Сук Јеол и претставниците на неговата администрација „идиоти кои создаваат опасна ситуација“.

Таа додаде дека Јужна Кореја „не беше наша цел“ додека нејзиниот поранешен претседател, кој бараше помирување со Северна Кореја, беше на власт.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.