brown wooden tool on white surface

САД: Угледен адвокат си ги убил сопругата и синот

Сподели со своите пријатели

Поранешниот познат адвокат од Јужна Каролина, 54-годишниот Алекс Мурдо, е прогласен за виновен за убиство на неговата сопруга и син и се соочува со најмалку 30 години затвор.

Loading...

Поротата расправаше помалку од три часа пред да го осуди Мардо за убиството на неговата сопруга Меги (52) и најмладиот син Пол (22) во четвртокот вечерта на крајот од шестнеделното судење, објави денеска Би-Би-Си.

Според извештаите, Мардок се соочува со 30 години до доживотен затвор без помилување за секое убиство.

Меги и Пол Мардо беа застрелани на празен опсег во близина на одгледувачницата за кучиња на имотот на семејството на 7 јуни 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската опозиција не се осмели да ја собори владата на Макрон

„Доказите за вина се огромни“, рече судијата на Окружниот суд на САД во Јужна Каролина, Клифтон Њуман, додека го негираше предлогот на одбраната за судење.

Судијата ја закажа пресудата за петок наутро. Мардо некогаш беше влијателен адвокат во Јужна Каролина, а со децении до 2006 година, членовите на неговото семејство беа водечки тужители во областа.

За време на судењето, сепак, беше откриено дека тој со години крадел од своите параправници и клиенти за да ја задоволи зависноста од лекови против болки и да си обезбеди екстравагантен начин на живот.

Мардо се изјасни за невин за убиствата, но призна дека лажел за своето алиби и финансиските злосторства, што му наштетило на неговиот кредибилитет кај поротата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата во САД успеала да идентификува жена која била убиена со чекан и запалена во 1991 година

Судот слушнал и за бизарниот обид на Мардо да ја лажира сопствената смрт за да добие осигурување само три месеци откако ги убил сопругата и синот.