САД го ставија Кадиров на листата на санкции

Сподели со своите пријатели

САД го ставија чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на списокот со санкции, објави американското Министерство за финансии.

Loading...

Освен Кадиров, САД ја ставија на црна листа и неговата сопруга Медни Кадирова, децата Ајшат, Кадижат и Табарик, пренесе Тас.

Покрај тоа, на списокот се додадени и Фатима Кажујева и Аминат Ахмадова, бидејќи се „поврзани“ со Рамзан Кадиров.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: 200 украински националисти убиени во Краматорск