Руските војници примиле радијација во Чернобил, пребегнаа во Белорусија

Сподели со своите пријатели

Украинската национална нуклеарна компанија Енергоатом објави дека Русите го напуштаат Чернобил и се движат кон Белорусија.

Loading...

„Окупаторите кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил и другите објекти во зоната на исклучување, маршираа во две колони кон границата со Белорусија“, ја цитираат украинската медиуми изјавата на Енергоатом.

Во него се додава дека „напаѓачите примиле значителни дози на зрачење и се фатиле во паника на првиот знак на радијациона болест“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ММФ обезбеди нов заем од пет милијарди долари за Украина

 

 

„Пред тоа ископа ровови во Црвена шума – најзагадениот дел од Зоната со радијација. Поради паниката меѓу армијата, избувна бунт“, соопшти Енергоатом.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајван благодарен на САД за конкретни безбедносни активности

Националната нуклеарна компанија на Украина соопшти дека „мал број напаѓачи“ се уште останале во нуклеарната централа во Чернобил.

Loading...

Конвој на руската армија, лоциран во градот Славутич, исто така се подготвува да ја напушти Украина“, соопшти на крајот Енергоатом.

 

МААЕ: Руските трупи го напуштија Чернобил, контролата ја префрлија на украинскиот персонал