Руската инвазија го запре извозот на жито од Украина

Сподели со своите пријатели

Руската инвазија на Украина и блокадата на пристаништата на Црното Море речиси го запреа извозот на жито во Украина, од кој во голема мера зависат многу земји, објави во средата украинската новинска агенција Укринформ.

Loading...

Агенцијата го посочува предупредувањето на американскиот Стејт департмент, според кое околу 30 отсто од светскиот извоз на пченица вообичаено доаѓа од регионот на Црното Море, како и 20 отсто пченка и 75 отсто сончогледово масло.

 

Кои се најбезбедните земји во случај на Трета светска војна?

 

Сепак, Русија наводно бомбардирала најмалку три цивилни бродови кои превезувале стока од пристаништа на Црното Море ширум светот, вклучително и еден изнајмен од земјоделска компанија.

Затоа, последиците од „војната на Путин“ се чувствуваат многу подалеку од границите на Украина и имаат директно влијание врз глобалната безбедност на храната, пишува Укринформ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Меркел: Зборовите на Путин треба да се сфатат сериозно

Според американски извори, руската морнарица го блокира пристапот до украинските пристаништа, што практично го нарушува извозот на жито, а во моментов 94 бродови со храна се спречени да влезат во Медитеранот. Затоа, многу сопственици на бродови не сакаат да ги испратат своите бродови во Црното Море, дури и до руските пристаништа.

Loading...

 

Бајден: Западот чека да види дали Русија ќе го исполни ветувањето за деескалација на нападот

 

Како што објави Укринформ, според Хјуман рајтс воч, руската инвазија на Украина ја влоши ситуацијата со храната на Блискиот Исток и Северна Африка. Конкретно, Либан обезбедува 80 отсто од своите потреби за пченица од Украина; Египет купува пченица, како и големи количини растително масло; Либија увезува повеќе од 40 отсто од својата пченица од Украина, а Јемен најмалку 27 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД подготвуваат пакет оружје за Украина од 1,1 милијарди долари

Освен тоа, северозападните сириски власти го снабдуваат регионот со пченица и брашно купени преку Турција, но тој увезува и 90 отсто од пченицата од Украина.

Русија во вторникот беше обвинета пред Советот за безбедност на Обединетите нации дека предизвикува „глобална криза со храна“ и ги става луѓето во ризик од „гладнување“ со започнување на војната во Украина, корпата за леб на Европа.

 

Русите погодија индустриски погони во западна Украина

Loading...

 

„Одговорноста за водењето војна во Украина – и за ефектите од војната врз глобалната безбедност на храната – лежи исклучиво на Русија и на претседателот Путин“, рече заменик-државниот секретар на САД Венди Шерман на состанокот на Советот за безбедност посветен на хуманитарната ситуација во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Пропадна офанзивата на Украина во Краснолиманск

Францускиот амбасадор во ОН Николас де Ривиер истакна дека „руската агресија против Украина го зголеми ризикот од глад во светот“ и дека прво ќе биде погодено населението на земјите во развој.

„Русија несомнено ќе се обиде да не убеди дека токму санкциите против неа создаваат нерамнотежа во глобалната ситуација со безбедноста на храната“, додаде Де Ривиер.

 

Дали супербогатите навистина можат да го „решат“ проблемот на американската економија?

 

Амбасадорот на Москва во ОН, Василиј Небенсија, навистина рече дека потенцијалните турбуленции на глобалниот пазар на храна всушност биле предизвикани од „нескротливата хистерија на санкции што Западот ја воведе против Русија“.

Loading...