Русија: Западот сака да го преобликува Балканот

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Западот се обидува да го реформира Балканот според сопствените стандарди.

Loading...

Москва ги осудува американските и британските санкции против српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик и други претставници на земјата, рече Захарова.

 

Ким Џонг-ун подари луксузна куќа на својота омилена ТВ водителка (ФОТО)

 

„Силно ги осудуваме едностраните кадровски ограничувања наметнати на членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и на бројни официјални лица“, рече портпаролката во изјавата објавена на веб-страницата на МНР.

Според неа, ваквата практика на незаконски санкции може барем да обезбеди реализација на позитивна агенда, за зајакнување на довербата, меѓуетничката хармонија, мирот и стабилноста во Босна и Херцеговина и во регионот во целина.

„Очигледно е дека Западот, спроведувајќи ваква злонамерна и деструктивна политика, се стреми само кон едно, а тоа е да го преобликува Балканот според сопствените шаблони, нанесувајќи им штета на националните интереси на регионот, да ги елиминира сите неистомисленици и оние кои не се согласуваат со западниот неоколонијализам.”

Loading...

 

Гувернер на руски регион: Украинците пукаат во нашите станбени згради, има жртви

 

Според Захаров, Москва е убедена дека Балканот е територија на рамноправна соработка, а не конфронтација и расчистување сметки.

Во тој поглед, Русија ги повикува сите надворешни учесници да се откажат од себичните пристапи и да се вратат на конструктивна соработка.

Велика Британија во понеделникот рече дека вовела санкции за членот на Претседателството на српската БиХ и лидер на СНСД, Милорад Додик, и претседателката на РС, Жељка Цвијановиќ, за наводни „обид да ги поткопа легитимитетот и функционалноста на Босна и Херцеговина“.

 

Гувернер на руски регион: Украинците пукаат во нашите станбени згради, има жртви

Loading...

 

Претходно, американското Министерство за финансии воведе санкции за Алтернативната телевизија на Додик и Бања Лука поради наводни активности и закани за стабилноста и територијалниот интегритет на БиХ.