Ким Џонг-ун подари луксузна куќа на својота омилена ТВ водителка (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун донираше луксузна куќа на својата омилена водителка на државната телевизија.

Loading...

Станува збор за Ри Чун-хи, еден од најпознатите „гласови“ на Северна Кореја, кој со децении најавува важни настани во земјата.

 

 

Во таа прилика, Џонг-ун ја замолил да продолжи да и служи на земјата како глас на неговата Работничка партија.

„Џонг-ун рече дека не треба да се штеди на богатствата на земја како онаа што се однесува како глас на револуцијата повеќе од 50 години, уште кога била девојче. Тој додаде дека очекува да продолжи енергично да ја извршува својата работа во добро здравје како што доликува на партиските портпароли“, објави Централната корејска новинска агенција (КЦНА).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонската економија ги надмина очекувањата: Во првите три месеци порасна за 0,7 отсто

 

Loading...

 

Новоизграден станбен простор покрај река

Ким се сретна со Ри во средата во Пјонгјанг за време на свеченото отворање на новоизградената станбена област покрај реката. КЦНА наведува дека куќите во таа населба ќе им бидат распределени на истакнати државни службеници, како Ри.

Петок е 110-тиот роденден на починатиот дедо на Ким и основач на државата, Ким Ил-сунг.

Ова е најважната државна годишнина во Северна Кореја, со која сукцесивно владеат три генерации на семејството Ким од нејзиното основање во 1948 година.

 

Loading...

 

Новата станбена област е местото на официјалната резиденција на Ким Ил-сунг до 1970-тите.

„Со донирање куќи на оние кои верно му служат, Ким Џонг-ун сака дополнително да го зајакне нивниот привилегиран статус и внатрешно единство“, рече Мун Сеонг Мук, аналитичар во Корејскиот истражувачки институт за национална стратегија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

„Ри Чун-хи е добар пример бидејќи таа силно ги промовираше неговите нуклеарни и ракетни тестови и му служеше како еден вид портпарол“, додаде тој.

 

 

„Останавме цела ноќ и плачевме во знак на длабока благодарност до партијата“

Loading...

KCNA вели дека Ким го прегледал нејзиниот нов дом со неа во средата и ѝ помогнал да се качи и да се спушти по скалите.

Ри, која има околу 79 години, рече дека нејзината куќа личи на хотел и дека сите членови на нејзиното семејство „останале цела ноќ и плачеле од длабока благодарност до партијата“.

 

 

Ри се приклучи на државната телевизија во раните 1970-ти, кога со земјата управуваше Ким Ил-сунг.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уапсен маж кој упатувал смртни закани до претседателката на Словачка

За време на воената парада минатата година, кога гледаше марш веднаш до Јонг-ун од издигнатиот трем, ја стави раката на неговото рамо и шепна нешто; што покажува колку се блиски.

Но, нејзиниот страстен и емотивен стил на водење емисии предизвикуваше потсмев во други земји.

 

 

Loading...

Тајванската ТВ станица јавно се извини во 2011 година, откако еден од нејзините водители го имитираше нејзиниот тон кога ја објави смртта на таткото на Ким, Ким Џонг-ил.