Русија влезе во рецесија

Сподели со своите пријатели

Русија влезе во рецесија бидејќи БДП во земјата падна за четири отсто во третиот квартал, пренесе АФП.

Loading...

Руската економија влезе во рецесија, бидејќи бруто-домашното производство падна за четири отсто во третиот квартал, според првите проценки објавени во средата од националната статистичка агенција Росстат, пренесува АФП.

Да потсетиме, ова е првпат руската економија значително да се разниша откако западните земји воведоа серија економски санкции поради руската агресија врз Украина, која започна на 24 февруари 2022 година.

 

 

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.