Русија тврди дека уништила поголем дел од западната опрема што пристигнала во Украина

Сподели со своите пријатели

Руската армија уништила поголем дел од воената опрема што Западот и ја предаде на Украина, објави Службата за надворешно разузнавање.

Loading...

„Надворешната разузнавачка служба има информации дека за време на периодот на агресија врз Русија од декември 2021 година, земјите на НАТО на вооружените сили на Украина им испорачале 1.170 системи за противвоздушна одбрана, 440 тенкови, 1.510 пешадиски возила и 655 артилериски системи“, се наведува во извештајот.

Покрај тоа, Киев доби 9.800 ракети за повеќе ракетни фрлачи, 609.000 противтенковски проектили и 1.206.000 гранати од своите сојузници.

„Поголемиот дел од воената опрема што ја испорачува Западот е уништена од руските војници“, истакна Службата за надворешно разузнавање.

Минатата пролет Русија испрати протестна нота до земјите од НАТО поради испораката на оружје за Украина.

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи воена опрема ќе стане легитимна цел за Русија.

Според дипломатот, Америка и алијансата се директно вклучени во конфликтот – не само со снабдување со оружје, туку и со обука на персонал во Велика Британија, Германија, Италија и други земји, пренесува Спутник.

Украинската страна, ниту западните земји, не се огласија по оваа информација.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.