Романската полиција ја прошири истрагата против Ендрју Тејт

Сподели со своите пријатели

Романската полиција ја проширува истрагата против поранешниот шампион во кик бокс, Ендрју Тејт.

Loading...

Во текот на претходниот викенд беа запленети неколку негови луксузни автомобили, а беа претресени уште седум имоти и ново реновирана вила под Карпатите.

Во саботата, на 14 јануари, романската полиција конфискуваше неколку луксузни автомобили на неговиот имот во Букурешт, меѓу кои Ролс-Ројс, Ламборџини, Ферари, БМВ и Мерцедес-Бенц.

Додека полицискиот шлепер ги избркал луксузните автомобили, еден од обожавателите на Тејт застанал на страната на патот.

„Јас сум фан.“

„Секој човек го сака својот животен стил“,рече Емануел.

Тој додава дека не му се допаѓа тоа што го слуша за Тејт и ќе провери дали е вистина.

„Ќе се предомислам ако ги видам доказите“, заклучува тој.

Loading...

Запленувањето на автомобилот некои го гледаат како знак дека романските власти се подготвуваат за следната фаза во случајот, а тоа е собирање средства како колатерал против потенцијална штета доколку Тејт или неговиот брат Тристан бидат обвинети за трговија со луѓе.

Пребарувањата на уште седум имоти во сопственост на Тејт се сметаат за знак дека иследниците ја прошируваат истрагата.

Во градот Комарник, кој е на два часа возење на север, се наоѓа замокот Тејт, кој неодамна беше запленет од полицијата.

Повисоко е од другите куќи во околината, а високи се и ѕидовите што го опкружуваат имотот.

Соседите велат дека имотот бил целосно реновиран минатата година, а бил завршен пред само неколку месеци.

Трандафир Белдика живее во близина на главната порта на замокот Тејт.

„Момчето што беше задолжено за изградбата ме замоли да работам со електрична енергија, но кога ми објаснија што сакаат, јас им реков дека тоа е многу повеќе од она што јас знаев да го правам“, ми рече Трандафир.

Тој вели дека куќата има „секоја удобност што можете да ја замислите“.

Loading...

„Тоа е исклучително луксузно“, објасни тој.

„Вилата беше поделена на неколку апартмани, а планот беше да се изгради базен – тоа се работи за кои луѓето како нас не можат ни да сонуваат“, додава тој.

Како Ендру Тејт ги заработил своите пари е клучен дел од оваа истрага.

Полицијата сака да знае дали тој ги намамил жените во Романија со ветувања за сериозна врска или брак, пред да ги принуди или манипулира да работат за него како „девојки со веб-камери“ за возрасни онлајн видео разговори.

Се истражуваат и наводите за силување на еден од сведоците.

Инспекторите потврдија дека шест жени се идентификувани како потенцијални жртви.

Но, минатата недела, двете жени во истрагата јавно негираа дека сториле нешто лошо.

Жените – кои имаат тетоважи на кои пишува „Својството на Тејт“ и „Девојката на Тејт“ – работеле на имотот во Букурешт каде што поранешниот боксерски шампион живеел со својот брат и моделите.

Loading...

Говорејќи за романскиот телевизиски канал Антена 1, една од жените – идентификувана како Беатрис – рече дека била пријателка со браќата Тејт и дека ја истетовирала „Девојката Тејт“ на раката поради почит кон нив.

Друга жена, Јасмин, рече дека Тејт и неговиот брат Тристан никогаш не биле агресивни или груби.

Би-би-си го потврди нивниот идентитет со помош на вработен од имотот на Тејт.

„Никогаш не ми се закануваа. Ако го сторат тоа, јас не би била толку глупава да останам во таа куќа“.

„Не можете да ме опишете како жртва ако не бев“, рече Беатрис.

Опишувајќи го моментот кога полицијата првпат влегла во комплексот во декември, Беатрис рече дека 20 полицајци влегле во спалната соба каде што таа вели дека две други жени се заклучиле во собата во страв од рација.

Loading...

„Тие ја скршија вратата. Жените врескаа“.

„Но, полицијата не го виде клучот од спалната соба на креветот“, рече Беатрис.

Новинарите на Би-Би-Си разговарале со уште неколку жени кои имаат различни сеќавања од рацијата.

Не е јасно какви докази собрале истражителите досега.

Иако сè уште не е покренато обвинение, Михаела Драгуш, портпаролка на романската Национална агенција за борба против трговијата со луѓе, вели дека случајот веќе испраќа силна порака и до трговците со луѓе и до жртвите.

Loading...

„Фактот што правосудниот систем одлучи да ги држи браќата во притвор, дури и во прелиминарните фази на случајот, испраќа многу важна порака“, вели таа.

Во едно од видеата на социјалните мрежи, Ендрју Тејт објаснува зошто се преселил во Романија во 2017 година.

„Една причина е ерата #MeToo“,

„Луѓето велат: „О, ти си силувач. Не, јас не сум силувач, но ми се допаѓа идејата да можам да го правам тоа што сакам, ми се допаѓа да бидам слободен“.

„Ако таа отиде во романската полиција и рече: „Тој ме силувал вчера“, тие ќе речат: „Добро, имаш ли доказ?“, рече тој.

Loading...

Ништо од ова не е доказ дека Тејт бил вклучен во трговија со луѓе или силување, но неговиот став за сексуалните злосторства во Романија не е погрешен, вели Лаура Стефан, правен експерт и истакнат борец за борба против корупцијата, кој работи во Центарот за експертски форум.

„На некој начин тој е во право“, ми рече таа.

„Начинот на кој објасни зошто дошол овде, можев да разберам, мислам дека добро пресмета – за жал“, објаснува тој.

Но, таа вели дека работите се менуваат.

„Романија има сериозен проблем со трговијата со луѓе и мислам дека романските власти сфатија дека тој мора да се реши“, додава тој.

Минатата година, во Романија беше постигнат доволен напредок за да ја задржи земјата надвор од американскиот извештај за трговија со луѓе.

Loading...

Сепак, извештајот покажа дека и некои романски функционери биле вклучени во трговија со луѓе.

Случајот фрла ново светло на тоа како Романија се справува со наводите за организиран криминал и сексуална експлоатација.

Полицијата има помалку од две недели да ги обвини браќата Тејт или да најде доволно докази за да го убеди судијата да им го продолжи притворот додека трае истрагата.

Репутацијата на Ендрју Тејт е на коцка. Но, и на Романија исто така.

 

Loading...