Роди 14 деца: Сопругата на Рамзан Кадиров од Путин ја доби наградата Херојска мајка

Сподели со своите пријатели

Наградата „Херојска мајка“, награда од советската ера, повторно е официјална државна награда во Русија.

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин додели две награди „Херојска мајка“ на две жени, а едната оди на сопругата на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, пишува независниот руски портал Медуза.

Медена Кадирова и Русинката Џамалија Олга Дегтјаренко добија награда и признание за „нивните успеси во зајакнувањето на институцијата семејство и воспитувањето на децата“.

Покрај титулата храбри мајки, секоја од нив добива и милион рубљи.

Во средината на август, Путин потпиша декрет за оживување на наградата Херојска Мајка.

Според документот, жената има право на титула ако е државјанин на Русија и има десет или повеќе деца кои исто така се државјани на Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Брачниот пар Кадиров има четиринаесет деца.

Во СССР, титулата херојска мајка постои од 1944 година.

Loading...

Победниците добија медали и разни субвенции. Пред распадот на СССР, повеќе од 400.000 жени ја добиле таа титула, пишува Медуза.