Разорните бури во САД однесоа најмалку 32 животи: Бајден прогласи „голема катастрофа“ во Арканзас

Сподели со своите пријатели

Најмалку 32 лица загинаа во силните бури што предизвикаа торнада во јужните и средните западни региони на САД во последните денови, соопштија официјални лица.

Loading...

Системот на огромно невреме погоди осум држави во текот на викендот со 50 прелиминарни извештаи за торнада, пишува Гардијан.

Меѓу погодените држави се Индијана, Ајова, Илиноис, Арканзас, Тенеси, Мисисипи, Делавер и Алабама.

Во погодените области, каде живеат 85 милиони луѓе, има најмалку 900.000 прекини на електрична енергија откако невремето почна да беснее во петокот навечер.

Американскиот претседател Џо Бајден во неделата прогласи „голема катастрофа“ во Арканзас и објави дека одобрил декларација за обезбедување федерална помош за државата по забрзана процедура.

Во изјавата во неделата попладне, претседателот рече дека тој и неговата сопруга Џил Бајден се молат за луѓето погодени од невремето за време на викендот и ги повика релевантните федерални службеници „да помогнат со итни потреби и долгорочно закрепнување“.

„Знаеме дека семејствата ширум Америка тагуваат за загубата на најблиските, очајно чекајќи вести за оние кои се борат за своите животи и просејуваат низ урнатините на нивните домови и бизниси“, рече тој.

„Подготвени сме да одговориме на сите дополнителни барања за помош. Не можеме да направиме ништо за да ја пополниме празнината оставена во срцата на премногу семејства кои изгубија најблиски во текот на викендот, но ние ќе бидеме таму на секој чекор за да помогнеме во обновата и закрепнувањето“, рече Бајден.

Loading...

Во Тенеси, една од најтешко погодените држави, беа пријавени девет смртни случаи поврзани со временските услови.

Торнадото корнеше дрвја таму и ги претвори куќите во купишта дрвени даски.

Невремето предизвика уште најмалку 17 смртни случаи низ Арканзас, Мисисипи и Алабама на југ, Индијана и Илиноис на Средниот Запад и Делавер во Средноатлантскиот регион, а десетици луѓе беа повредени.

Во Саливан, Индијана, мал град со околу 4.000 жители, невремето предизвика уништување и „тешка штета“ на многу домови.

„Ги советуваме сите граѓани да останат заштитени и безбедни. Неколку куќи претрпеа сериозни оштетувања. Работниците на итната помош се на терен и ги пребаруваат погодените области“, објави на Фејсбук Клинт Ламб на градоначалникот Саливан.

Гувернерот на Индијана Ерик Холкомб прогласи вонредна состојба и ги повика „сите расположливи луѓе да помогнат“ за време на говорот во Саливан.

Гувернерот Ким Рејнолдс издаде декларација за катастрофа во 12 окрузи во источна Ајова.

Во петокот, камерите ги снимија таканаречените „близнаци торнада“ додека уништија се што им беше на патот во округот Кеокук, Ајова.

Loading...

Во Белвидер, Илиноис, покривот на концертната сала за време на хеви метал концерт на кој присуствуваа 260 луѓе.

Во таа прилика загина еден 50-годишен маж, а повредени се 28 лица, од кои пет се здобиле со тешки телесни повреди.

Гувернерката на Арканзас Сара Хакаби Сандерс потпиша извршна наредба за прогласување вонредна состојба, ветувајќи дека „ќе бидат поштедени ресурси за да им се помогне на погодените граѓани на Арканзас“.

Националниот центар за предвидување бури во неделата издаде предупредување за сериозно време за делови од Северен и Североисточен Тексас околу Далас и Форт Ворт, вклучувајќи многу голем град, силни ветрови и „силно или две торнадо“.

Меѓународниот аеродром Далас Форт Ворт беше затворен за влезни летови неколку часа во неделата, а појдовните летови беа одложени по силен дожд, град и ветер што ја зафатија областа.

Слично силни бури, вклучително и грмотевици, се предвидуваат подоцна оваа недела за поголемиот дел од Средниот запад помеѓу Чикаго и Литл Рок, Арканзас, соопшти центарот.