„Путин сега има две опции да ја извади главата“

Сподели со своите пријатели

Максим Камениецки, професор од Институтот за меѓународни односи, во Нови Дан коментираше како напредува украинската контраофанзива и како најновиот украински воен успех може да се одрази на рускиот лидер Владимир Путин.

Loading...

„Во Киев владее внимателен оптимизам поради сите овие случувања на линијата на фронтот. Иако во една област сме во контраофанзива и тоа беше успех, сега околу 6% од регионот Харков е под руска контрола, но има уште многу да се ослободи“, вели професорот.

Измама на местото на удар

Актуелната состојба ја спореди со операцијата Масленица во Татковинската војна. „Така почнавме во регионот Харков“.

„Руската армија не беше подготвена за фактот дека Украина може одеднаш да постигне таков концентриран потег на ослободување. Во Русија, во армијата и кај Русите кои ја следат ситуацијата, има недоразбирање, паника во некои групи, не знаат што ќе биде понатаму. Тоа во никој случај не е во прилог на авторитетот на Путин“, истакна Каменечки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Украина се соочува со клучна битка на југот пред зимата

Тој посочува дека тоа било добро позната уметност на војување – обид да се измами противникот.

Тој додава дека Русите размислувале каде може Украина да нападне.

„Приближно ист беше случајот во Втората светска војна со слетувањето на сојузниците во Италија или во Нормандија во операцијата на Денот Д. Значи, измама на местото на ударот. Нашите сили беа посилни во тој поглед и ги измамија Русите. Сите велеа дека ќе биде на југ, Русите почнаа да префрлаат сили, а нашите погодија од другата страна“, рече Каменечки.

„Путин нема јавно да признае грешки“

Сепак, следен ќе биде југот, смета професорот. Тој коментираше и како оваа успешна украинска контраофанзива влијаела на рускиот претседател Владимир Путин и кој би можел да биде следниот потег.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна ослободувањето на Луганск, вели гувернерот

„Мислам дека Путин е таков човек кој барем јавно нема да ги признае своите грешки. Мислам дека сега има две опции да ја извади главата. Првата опција е попуштање, некаква верзија на повлекување или смирување на ситуацијата, а втората опција е интензивирање на ударите, заострување на ситуацијата на терен. Колку што ја знаеме психологијата на Путин, тој е поддржувач на оваа втора ситуација“, објаснува Каменечки.

Тој наведува дека рускиот лидер има проблеми со олигарсите и тајкуните кои нема да му ги простат загубите.

Тој посочува дека има проблеми и во армијата бидејќи има луѓе кои се незадоволни од кадровските решенија на Путин.

„Времињата се тешки за Путин и фактот дека тој не се откажува покажува дека тој нема добра врска со реалноста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите од мобилизација бегаат и во Белорусија

„Заедно ќе победиме“

Камењецки се осврна и на вчерашниот говор на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен за состојбите во ЕУ.

„На таа седница дојде нашата прва дама, практично е првпат делегација на земја која не е членка да присуствува на ваква конференција. Европа, како и Украина, се плаши од оваа зима, но она што го слушна ќе биде добар знак за размена на информации“, изјави тој.

Тој нагласи дека на Украина и треба повеќе оружје, но додаде дека Украинците се благодарни за каква било помош што ја дава Западот, без разлика дали се работи за тенк или примање бегалци. „Заедно ќе победиме.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...