„Путин има проблеми и со мобилизацијата и со однесувањето на војниците“

Сподели со своите пријатели

Професорот на Киевскиот институт за меѓународни односи, Максим Камениецки, ја коментираше ситуацијата во Украина во Новиот ден на телевизијата N1.

Loading...

Тој вели дека снабдувањето со електрична енергија е важно за Украина, но и резултатите од среднорочните избори во Америка.

Електричната енергија е важна затоа што е поврзана со противракетната одбрана, која пак е поврзана со помошта на трети земји, особено на САД, кои и помагаат на Украина да се заштити.

Тој ги коментираше и написите во медиумите за повикот на градоначалникот на Киев, Кличко, граѓаните да бидат подготвени да го напуштат градот поради оштетена инфраструктура и проблеми со снабдувањето.

„Нашиот градоначалник е познат по тоа што дава многу чудни изјави. Тој не кажа точно како што пренесуваат странските медиуми. Не станува збор за напуштање на градот на жителите на Киев, за напуштање на Киев, туку градската администрација ги разгледува сите опции во случај инфраструктурата дополнително да се оштети. Засега најголем дел од граѓаните престојуваат во Киев, најавени се поправки на инфраструктурата“, вели Камениецки, додавајќи дека дел од жителите навистина заминале, а други се подготвуваат за недостиг на струја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Путин се обидува да спречи бунт во Русија

Тие купуваат шпорети за кампување на кои можат да готват без струја, опишува Камењечки. Ситуацијата, вели тој, е малку поинаква од она што беше кажано.

„Има реални проблеми. Во различни делови од градот струјата се гаси во различно време. Синоќа прекин на струја ми го прекина предавањето, се плашам сега да не ни се прекине разговорот. Кога нема струја, поголемите дуќани не работат, немаат каси, светла… Во помалите продавници се пазари само со кеш. Во повеќекатните згради нема лифтови и луѓето мора да се симнуваат и качуваат по скалите. Тоа е проблем за постарите луѓе. Мораме три пати на ден да носиме старо куче кое не може да оди до деветти кат. Градскиот сообраќај се одвива без проблеми. Тролејбусите и трамваите сообраќаат помалку, наместо тоа сообраќаат автобуси. Метрото работи нормално. Градинките и училиштата работат вообичаено, болниците без прекин се снабдуваат со струја…“, опишува тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска ќе ги прифати ПВО системите ако Германија одбие да ги испрати во Украина

Помош од САД

Loading...

Камениецки верува дека САД ќе мора да ја разгледаат помошта што ја испраќаат во Украина по среднорочните избори, но вели дека смета дека нема да има прекин на помошта.

Зборувајќи за можноста Доналд Трамп повторно да ја објави својата кандидатура за претседател, вели дека не е експерт за американската надворешна политика и општество, но дека не мисли дека Трамп има некакви шанси за победа.

„Некако ми се чини дека нема да победи на овие избори“, вели тој.

На прашањето како ја гледа позицијата на руската политика, тој вели:

„Тие имаат компликации, тоа го гледаме во нивните обиди да набават оружје во земји како Иран“.

За Украина би било проблем доколку Иран ги испорача балистичките ракети што ги бара Русија. Русија има доволно проблеми и со мобилизацијата и со однесувањето на војниците на бојното поле.

Синоќа нашата војска зароби 20-ина војници од Московската област кои беа гладни, немаа што да јадат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Русите планираат нешто на југ

Се пожалија дека сите ги напуштиле, ова се случи во областа Луганск.

Loading...

Путин сега има проблеми на бојното поле и со одржувањето на линијата на југ, север и североисток. Се ќе биде јасно кога борбите ќе продолжат…“, вели Камениецки.

„Русија вели дека е подготвена за преговори, но не ја менува својата позиција во однос на повлекувањето. Тие мислат дека можат да ја замрзнат оваа држава. Тие го принудуваат светот да изврши притисок врз Украина, да ја натера Украина да се согласи на замрзнување. Нашиот став останува ист, можеме да разговараме за се по повлекувањето на руската армија. Русија не го спомнува тоа. Ако продолжат да кажуваат дека целта им е уништување на Украина, што ќе разговараме. Тие се агресорите, тие ја нападнаа нашата држава, не нивната. Уништувањето на инфраструктурата никогаш не му помогна на агресорот“, заклучува тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.