Првиот човек на американската армија: Расте можноста за значаен меѓународен конфликт

Сподели со своите пријатели

Висок американски воен офицер им рече на пратениците во вторникот дека светот станува сè понестабилен и дека потенцијалот за значителен меѓународен конфликт се зголемува наместо да се намалува.

Loading...

Началникот на Здружениот Генералштаб на САД, генерал Марк Мили и секретарот за одбрана Лојд Остин се појавија пред Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом во нивното прво сведочење пред Конгресот по руската инвазија на Украина, јавува Си-Ен-Ен.

„Руската инвазија е најголемата закана за мирот и безбедноста во Европа, а можеби и во светот“

Двајцата лидери на Пентагон велат дека заканите и од Русија и од Кина остануваат значајни, бранејќи го американскиот пристап кон војната и количината на оружје што САД и ги испраќаат на Украина.

Мили рече дека руската инвазија на Украина е „најголемата закана за мирот и безбедноста во Европа и можеби светот“ во неговите 42 години во американската војска, но додаде дека е „охрабрувачки“ да се види како светот се собира околу Украина.

„Руската инвазија на Украина се заканува да го поткопа не само европскиот мир и стабилност, туку и глобалниот мир и стабилност, кои моите родители и една генерација Американци се мачеа да ги одбранат“, рече Мили.

„Сега се соочуваме со две глобални сили, Кина и Русија, секоја со значителни воени способности, и двете имаат намера радикално да ги променат правилата врз основа на сегашниот глобален поредок. Влегуваме во свет кој станува сè понестабилен и потенцијалот за значајни меѓународни конфликти се зголемува, а не се намалува“.

Како можеме да помогнеме?

Loading...

Претставниците на двете американски партии се фокусираа на дебатата за доставеното оружје на Украина, прашувајќи се дали може да се направи повеќе бидејќи Украина продолжува да бара дополнителни резерви.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  КАНАДА: Шестмина уапсени за најголемата кражба во историјата на земјата

„Едно од најголемите прашања што ги имаме во оваа комисија е „Како можеме да направиме повеќе? Како можеме да бидеме сигурни дека правиме апсолутно се што можеме за да им помогнеме?“, рече Адам Смит, демократ од Државниот комитет на Вашингтон.

Пратеникот од Алабама, Мајк Роџерс, водечки републиканец во Комитетот, рече дека ќе го поддржи формирањето постојани бази на САД во источните земји на НАТО, како што се Полска и Балтикот, надевајќи се дека тоа ќе ја одврати Русија.

Мили рече дека ќе го поддржи формирањето постојани бази, но додаде дека смета дека американските сили треба да ротираат меѓу нив за да го поттикнат одвраќањето без трошоците за преместување на семејствата, формирање училишта и други мерки потребни кога постојаната американска база ќе биде основана во странство.

„Верувам дека многу од нашите европски сојузници, особено оние на Балтикот или во Полска или Романија или на други места, се многу подготвени да воспостават постојани бази.

Тие ќе градат и ќе платат за нив за да можеме да испратиме војници на ротирачка база. На тој начин ќе добиеме ефект на постојано присуство на сили, но војниците, морнарите, воздухопловните или маринците нема да бидат постојано стационирани таму 2-3 години“, објасни Мили.

Остин рече дека НАТО сè уште дебатира за тоа како треба да го зајакне своето постојано присуство во Источна Европа. Ако НАТО смета дека е соодветно да ја промени својата стратегија, тогаш ние сигурно ќе бидеме дел од неа“, рече Остин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Неколку републиканци ги прашаа Мили и Остин дали САД не успеаја да го одвратат рускиот претседател Владимир Путин да ја нападне Украина.

Loading...

Мили одговори дека не мисли дека Путин може да биде запрен освен дека американските сили се распоредени во Украина, сценарио на кое американскиот генерал би се спротивставил доколку тој бил предложен.

„Без вмешаноста на американските сили во Украина, не сум сигурен дека Путин можеше да се одврати од напад.

„Искрено, без вмешаноста на американските воени сили во самата Украина, не сум сигурен дека Путин можеше да се одврати од напад.

Ова е негова долгорочна цел со години. „Мислам дека идејата за одвраќање на Путин од инвазија ќе бара распоредување на американски воени сили и мислам дека тоа би ризикувало вооружен конфликт со Русија, што секако не би го советувал“, рече Мили.

Мили истакна дека санкциите „имаат многу лоши резултати во одвраќањето на агресијата“, но рече дека успеале да наметнат значителни трошоци за Русија поради нејзината агресија.

„Целта на санкциите е да се наметнат значителни трошоци доколку се изврши инвазија. Овие значителни трошоци, санкции во комбинација со контрола на извозот, го кршат столбот на руската економија“, рече Мили.

Остин подоцна додаде дека ова ќе беше „сосема поинаква приказна“ доколку САД испратија воени сили во Украина за да се борат против Путин.

„Но, донесовме одлука да не го направиме тоа и ја донесовме одлуката од вистински причини, и јас ги поддржувам тие одлуки“, рече Остин, додавајќи дека не сака да шпекулира какви заклучоци би можеле да извлечат кинеските лидери од она што се случи во Украина. во однос на Тајван.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вдовицата на Алексеј Навални ангажирала телохранител: Не се плашам, но...

Мили ја бранеше американската воена политика која бара војниците да се вакцинираат против Ковид-19, одговарајќи на неколку републикански прашања за тоа дали војниците треба да бидат отпуштени поради одбивање да се вакцинираат во ситуација кога бројот на регрути во војската е намален.

Мили истакна дека припадниците на војската мора да примат голем број вакцини кога се приклучуваат на војската, како што е вакцината против антракс, и рече дека вакцината против Ковид-19 придонела за подготвеноста на силите.

„Дали ви текна дека Русија не ја прегази Украина поради она што го направивме ние и она што го направија нашите сојузници?

Остин се скарал со пратеникот Мет Гец откако републиканец од Флорида го обвини Пентагон дека премногу се фокусира на „будењето“ наместо на одбраната. Остин го обвини Гаец дека очигледно се срами од својата земја кога ја доведе во прашање способноста на американската војска, а двајцата мажи си викаа во неколку наврати.

Гаец рече дека Пентагон згрешил кога предвидувал дека Русија ќе ја победи Украина за неколку дена и дека Талибанците нема да ја преземат контролата врз Авганистан минатата година, пренесува Индекс.

„Целосно ги уништивте тие проценки и можеби ќе направивме подобро ако Националниот универзитет за одбрана всушност работеше малку повеќе на стратегијата и малку помалку на будењето“, рече Гаец.

Loading...

„Дали ви текна дека Русија не ја прегази Украина поради она што го направивме ние и она што го направија нашите сојузници? Дали некогаш воопшто си размислувал за тоа?“, го праша Остин.