Принцот Вилијам и Кејт имаат нови титули

Сподели со своите пријатели

По смртта на кралицата Елизабета Втора, која помина седум децении на тронот, нејзиниот син Чарлс стана нов крал.

Loading...

Како што беше потврдено вечерва, новиот крал го избрал името Чарлс Трети, додека неговата сегашна титула ќе ја носи неговиот најстар син Вилијам.

На официјалниот Твитер профил на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон веќе се внесени нови титули – војвода и војвотката од Корнвол и Кембриџ, што се титули кои претходно ги носеа новиот крал Чарлс и неговата сопруга Камила.

Една од првите задачи на новиот крал била да избере име под кое ќе владее. Можеше да избере едно од неколкуте негови средни имиња. Целосното име на поранешниот принц од Велс е Чарлс Филип Артур Џорџ.

Потсетуваме, кралицата Елизабета почина денеска во Балмор, Шкотска на 96-годишна возраст.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.