Почина Кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора почина денеска на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата.

Loading...

– Кралицата Елизабета почина денеска во замокот Баломорал. Сопругата на кралот и кралицата вечерва ќе престојуваат во замокот, а утре ќе отпатуваат за Лондон – објави Бакингемската палата.

Елизабета е родена во Лондон и била најстарата ќерка на војводата и војвотката од Јорк, подоцна кралот Џорџ VI и кралицата Елизабета. Нејзиниот татко станал крал по абдицирањето на неговиот брат Едвард VIII во 1936 година, а со тоа таа станала престолонаследник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

 

 

Елизабета го наследи тронот на 6 февруари 1952 година и стана шеф на Комонвелтот и кралица на седумте независни Комонвелт на нации: Обединетото Кралство, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Пакистан и Цејлон.

Нејзиното крунисување се случи следната година и беше првото што се емитуваше на телевизија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Бројот на кралствата на Елизабета се променил помеѓу 1956 и 1992 година, бидејќи некои територии стекнале независност, а некои кралства станале републики.

Кралицата Елизабета беше во брак со принцот Филип и со него роди четири деца – принцовите Чарлс, Ендру, Едвард и принцезата Ана. Да потсетиме, принцот Филип почина во април 2021 година.

Кралицата Елизабета Втора, исто така, ја имаше титулата најстар владејачки монарх во светот и најдолговечен британски монарх.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

На 9 септември 2015 година, околу 18:30 часот по средноевропско време, таа стана британскиот монарх со најдолго владеење и женски монарх со најдолго владеење, претекнувајќи ја кралицата Викторија.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.