Пригожин: Војник на француската Легија на странци пронајден мртов во ДНР

Сподели со своите пријатели

Основачот на руската приватна паравоена организација „Вагнер“ Евгениј Пригожин денеска соопшти дека војник на француската легија на странци, Евгениј Кулик, е пронајден мртов во источна Украина, во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР).

Loading...

„Колегите од француската легија на странци побараа да го најдеме Евгениј Кулик“, напиша Пригожин на Телеграм и постави фотографија од личните документи на Кулик.

Пригожин рече дека жали што информира дека Кулик е пронајден мртов на територијата на ДНР, пренесе Ројтерс.

Киев сè уште контролира голем дел од ДНР, која прогласи независност во 2014 година, а минатата година Москва го анектираше тој дел од Украина на Руската Федерација, откако одржа референдум за приклучување кон три други украински региони: самопрогласената Луганска Народна Република, како и регионите Херсон и Запорожје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.