Премиерот на Грузија за Зеленски: Тој е директно мотивиран да направи промени овде

Сподели со своите пријатели

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили се осврна на поддршката на Володимир Зеленски за протестите во оваа земја и рече дека силно негодува таквото однесување.

Loading...

Гарибашвили во програмата на грузискиот канал ИМЕДИ изјави дека украинските политичари директно се мешаат во внатрешните работи на Грузија.

„Ја спомнавте жалбата на Зеленски. Кога човек во воена состојба ќе најде време да ги коментира активностите што ги спроведуваат неколку илјади луѓе овде, тоа е директен доказ дека е мотивиран да направи нешто овде, некои промени“, рече премиерот на Грузија.

Тој не штедеше критики на сметка на други украински политичари и аналитичари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски го пофали Ватикан за мировните напори и ослободувањето на воените заробеници

„Кличко, Феигин и некои други нејасни луѓе јавно ги коментираа протестите. Излегоа и Арахамите и некои несреќни губитници кои велат дека се потребни промени, државен удар. Ова е директно мешање во внатрешните работи на Грузија“, рече Гарибашвили.

На крајот, тој рече дека владејачката партија Грузиски сон нема да дозволи отворање на нов фронт во Грузија, со кој би се соочила Русија.

„Ги советувам украинските власти прво да се грижат за себе и за својата земја. Нема да дозволиме Грузија да учествува во конфликтот меѓу Русија и Украина. Надворешните сили и елементи се обидуваат да ја вовлечат нашата земја во конфликт“, заклучил премиерот на Грузија, пренесува порталот Кликс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина е подготвена за преговори со Русија