Премиерката на Шкотска: Нашиот глас нема да биде замолчен

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Шкотска, Никол Старџен, денеска изјави дека борбата за независност на нејзината земја е само засилена со пресудата на Врховниот суд на Велика Британија, која практично го блокира одржувањето на втор референдум за независност без дозвола на официјален Лондон.

Loading...

Старџен на Твитер напиша дека е разочарана од пресудата, но дека ќе ја почитува, пренесува Ројтерс.

„Законот, кој не дозволува Шкотска да ја избере својата иднина без согласност на Вестминстер, открива дека доброволното партнерство со Обединетото Кралство е само мит. Шкотската демократија нема да биде ускратена, нашиот глас не може и нема да биде замолчен“, рече премиерот на Шкотска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шумските пожари во Канада не само што ја уништуваат природата, туку и здравјето на луѓето

Конзервативната британска влада на Велика Британија одбива да одобри нова декларација на Шкотите, објаснувајќи дека прашањето било решено на референдум во 2014 година кога шкотските гласачи ја отфрлиле независноста.

Во 2014 година, Шкотите го отфрлија распуштањето на повеќе од 300 години старата унија со Англија од 55 отсто од гласачите, но две години подоцна поборниците за независност повикаа на ново гласање за излегувањето на Велика Британија од Европската унија, како што сметаше мнозинството Шкоти. дека заминувањето од ЕУ значително ги промени политичките околности, објави претходно АП.

Шкотската премиерка и лидерка на Шкотската национална партија (СНП) која се залага за независност, Никол Старџен, на почетокот на годинава објави дека има намера да одржи декларација за независност на 19 октомври 2023 година, но во согласност со домашното и меѓународното право.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британската влада ја отстранува опремата за следење на кинеското производство