Предупредување на ЦИА до Русија за последиците од употребата на нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција Бил Бурнс, кој повеќепати водел деликатни преговори со Русите, оваа недела се сретна со директорот на руската служба за надворешно разузнавање Сергеј Наришкин во Анкара.

Loading...

Иако деталите од нивниот разговор не се познати, Вашингтон тврди дека средбата не била поврзана со можни мировни преговори меѓу Украина и Кремљ, туку дека претставува дел од напорите на администрацијата на претседателот Џо Бајден да ја намали сѐ уште големата закана од Руската употреба на нуклеарно оружје, пишуваат светските медиуми.

Нема тајни преговори за Украина

Директорот на ЦИА се сретна со неговиот руски колега во Анкара на 14 ноември на ретка средба на високи функционери од двете земји.

Сепак, истакнува Гардијан, САД инсистираат на тоа дека нема да влезат во тајни мировни преговори со Москва без присуство на украински претставници.

Средбата во главниот град на Турција со шефот на руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин уследи по шпекулациите дека, посочува Гардијан, одредени високи советници на Белата куќа сигнализирале интерес за завршување на војната преку преговорите на Украина со Кремљ.

Сепак, Вашингтон тврди дека главната цел на средбата на шефовите на разузнавачките служби во Турција била да се пренесе „порака за последиците од руската употреба на нуклеарно оружје“ и да се разговара за случаите на Американците приведени во Русија.

Тие нагласија дека Барнс „не води никаков вид преговори“ и „не разговара за решавање на војната во Украина“.

Сепак, додава британскиот весник, САД се согласиле да испратат дополнителна воена помош од 400 милиони долари за Украина, со што вкупниот износ ќе достигне 18,9 милијарди долари заклучно со јануари 2021 година, додека претседателот Бајден на самитот на Г-20 инсистирал да има преговори без тајни.

Loading...

„Бев многу јасен дека ќе продолжиме да му помагаме на украинскиот народ да се брани. И нема да се вклучиме во никакви преговори. Нема ништо за Украина без Украина“, рече американскиот претседател по средбата со кинескиот претседател Кси Џинпинг на Бали. Индонезија.

Тој, исто така, рече дека тој и Си го потврдиле „заедничкото верување дека заканата или употребата на нуклеарно оружје е целосно неприфатливо“ – подвлекувајќи ја, како што рече Вашингтон, клучната порака на Барнс, објави Гардијан.

Прва директна средба од февруари

Средбата меѓу Бурнс и Наришкин во Турција беше директна средба на највисоките американски и руски претставници од февруари, кога рускиот претседател Владимир Путин нареди инвазија, истакнува Асошиетед прес.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека во понеделникот во Анкара се одржале разговори од официјални претставници на иницијатива на САД, додека висок помошник на претседателот Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција е домаќин на состанок на шефовите на руските и американските разузнавачки агенции и дека состанокот беше „поврзан со заканите за меѓународната безбедност, почнувајќи од употребата на нуклеарно оружје“.

Додека американските власти со месеци предупредуваа за можноста Русија да употреби оружје за масовно уништување во Украина бидејќи се соочува со ќор-сокак на бојното поле, претставници на администрацијата на Бајден постојано рекоа дека ништо не се променило во проценките на американските разузнавачки служби дека Путин има планови за распоредување нуклеарни оружје.

Путин постојано алудираше на употребата на огромниот нуклеарен арсенал на неговата земја, но на крајот на минатиот месец на конференција на меѓународни експерти за надворешна политика рече дека е бесмислено Русија да ја таргетира Украина со нуклеарно оружје.

Претставник на Советот за национална безбедност на Белата куќа, посочува Асошиејтед прес, во понеделникот изјави дека нема промени во оценката на американските разузнавачки служби и одби да понуди детали кога е донесена одлуката Барнс да се испрати на средбата со Наришкин.

Состанокот меѓу шефовите на разузнавачките агенции се случи во време кога американското Министерство за финансии на 14 ноември објави проширена листа на санкции за 14 поединци и 28 субјекти вклучени во поддршката на рускиот воено-индустриски комплекс.

Loading...

Многу од оние кои се погодени од новите санкции, посочува АП, се лоцирани надвор од Русија, вклучувајќи луѓе и компании со седиште во Швајцарија, Тајван и Франција.

Размена на затвореници?

Покрај војната, Русија и САД имаат голем број отворени прашања за разговори, истакнува Ројтерс, нагласувајќи дека тие вклучуваат проширување на договорот за намалување на нуклеарното оружје и Црноморскиот договор за жито до можна размена на затвореници и граѓански војна во Сирија.

Бајден овој месец рече дека се надева дека Путин ќе биде подготвен сериозно да разговара за размена за да се обезбеди ослободување на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер, која беше осудена на девет години во руска казнена колонија поради обвинение за дрога.

Поранешниот американски маринец Пол Вилан, кој поседува американски, британски, канадски и ирски пасоши, беше осуден во 2020 година на 16 години затвор во Русија под обвинение за шпионажа, обвинение што тој го негираше.

Виктор Бут, руски трговец со оружје затворен во Соединетите држави, претходно беше спомнат како личност со која може да се тргува за Гринер и Вилан во потенцијална размена на затвореници.

Заканата е сепак голема

Иако Путин негираше дека Москва се подготвува да употреби нуклеарно оружје во Украина, повторените нуклеарни закани и нејзините неуспеси на бојното поле значат дека, нагласува весникот, загриженоста за потенцијалната употреба на нуклеарно оружје останува висока, пишува Њујорк Тајмс.

Разузнавачките информации за дискусиите меѓу руските генерали за употреба на нуклеарно оружје циркулираа во американската влада во средината на октомври.

Тие извештаи, нагласува весникот, предизвикале загриженост делумно поради тоа што пристигнале некаде во времето кога Русија почнала да ја обвинува Украина за планови за употреба на валкана бомба, експлозивна направа што шири радиоактивен материјал над една област.

Loading...

Некои американски функционери мислеа дека обвинувањата може да имаат за цел да создадат изговор за употреба на нуклеарно оружје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.