Повеќе не е Авганистан. Ова земја стана најголемиот светски извор на опиум

Сподели со своите пријатели

Мјанмар стана најголем извор на опиум во светот, благодарение на домашната нестабилност и падот на одгледувањето во Авганистан, се вели во извештајот на Обединетите нации во вторникот, пренесува Ројтерс.

Loading...

Падот од 95 отсто во одгледувањето опиум во Авганистан, откако Талибанците ја забранија дрогата во 2022 година, доведе до промена на глобалната понуда на Мјанмар, каде политичката, социјалната и економската нестабилност предизвикана од пучот во 2021 година принуди многумина да одгледуваат афион, според Канцеларијата на ОН за дрога и криминал (UNODC).

Земјоделците во Мјанмар сега заработуваат околу 75 отсто повеќе од одгледувањето афион, бидејќи просечните цени за цветот достигнаа околу 355 долари за килограм, а површината за одгледување се зголеми за 18 отсто, од 40.100 на 47.000 хектари, зголемувајќи ги потенцијалните приноси на сите – највисоко време од 2001 година, соопшти УНОДЦ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија

– Економското, безбедносното и владеачкото нарушување што следеше по военото преземање во февруари 2021 година, продолжува да ги тера земјоделците во оддалечените области кон опиум за егзистенција, рече регионалниот претставник на UNODC Џереми Даглас.